I Španjolski kler protiv dolaska Pape: Cijena je skandalozna i diskreditirajuća za Crkvu

PAPA Benedikt XVI. u četvrtak dolazi u Madrid kako bi se susreo sa stotinama tisuća hodočasnika koji tamo slave Svjetski dan mladih, ali nisu svi jednako uzbuđeni zbog njegovog dolaska.

Baš kao i kod nas, troškovi njegovog posjeta izazvali su niz kritika. Španjolska trenutno proživljava tešku ekonomsku krizu,javna potrošnja reže se na sve strane, a nezaposlenost je na rekordnih 20 posto. Prosvjede protiv Papina dolaska pokrenula je grupa "Los Indignados", koja se već neko vrijeme u Španjolskoj bori za povećanje socijalnih i ljudskih prava, te zaštitu radnika i siromašnih u jeku krize.

Iako Katolička crkva tvrdi da će troškovi za porezne obveznike biti neznatni, jer su svi hodočasnici trebali nešto uplatiti za održavanje susreta, prosvjednici smatraju kako to nije istina, te da će, u najmanju ruku, vlasti u Madridu morati potrošiti sredstva na dodatnu zaštitu i osiguranje. Prosvjedu će se pridružiti LGBT udruge i borci za pravo na abortus.

I svećenici se protive Papinom dolasku

Oko 120 pripadnika španjolskog klera potpisalo je peticiju kojom se protive dolasku Pape u ovako "teška ekonomska vremena te zbog neprikladnog miješanja crkve i države", prenosi New York Times. "Ne organiziramo prosvjed protiv Pape, već protiv događaja koji je vrlo skup za ova krizna vremena. Ovakvom događaju nema mjesta u zemlji s pet milijuna nezaposlenih", kazao je svećenik Evaristo Villar.

"Kako se Katolička  crkva može upustiti u slavlje koje košta 72 milijuna dolara, a veći dio toga će platiti porezni obveznici, u trenutku kad se Španjolska sprema za mjere štednje, a više od 40 posto mladih je bez posla. Cijena je skandalozna. To je sramotno i diskreditirajuće za Crkvu", kazao je svećenik Eubilio Rodriguez.

Španjolci 70 posto svog poreza mogu predati Crkvi


Najveći problem za prosvjednike predstavlja činjenica da vlada i dalje ne želi reći točnu brojku koju će platiti za Papin dolazak. Unatoč rastućem nezadovoljstvu, Crkva je odlučna održati ovu manifestaciju kako su i zamislili, te nikako ne žele oslabiti "pritisak" na Španjolsku - zemlju čiji stanovnici na poreznim prijavama mogu "označiti kućicu" prema kojoj će 70 posto njihovog poreza biti preusmjereno Crkvi.

Međutim, katolički utjecaj u Španjolskoj s godinama sve više slabi. Najnoviji popis stanovništva iz srpnja ove godine pokazao je da se 71,7 posto Španjolaca izjasnilo kao katolici, u usporedbi s popisom iz 2001. godine kada ih je bilo 82,1 posto.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.