Zastupnica Socijaldemokrata Vesna Nađ poručila je kako u resoru pravosuđa postoje važnija pitanja poput plaća, 'bijelog štrajka' sudaca i predugih sudskih postupaka, no umjesto toga, zastupnici moraju raspravljati o načinima dostave sudskih pismena sudionicima u sudskim postupcima.
"Dok je sudbena vlast skoro pa u 'lockdownu', umjesto da raspravljamo kako regulirati plaće pravosudnih dužnosnika, da ne ovise o milosti izvršne vlasti, nama se dostavlja prijedlog Zakona o dostavi sudskih pismena. Selo gori, a baba se češlja'', rekla je Nađ tijekom saborske rasprave o tom zakonskom prijedlogu.
Što se mijenja novim Zakonom?
Zakonom se razrađuju dva temeljna načina dostave sudskih pismena, elektronička i fizička, pojasnila je državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa i uprave Vedrana Šimundža Nikolić.
''Tako će se sudovima, državnim odvjetnicima, sudskim vještacima, javnim bilježnicima, javnopravnim tijelima i drugi pravnim osobama koji se pojavljuju kao sudionici sudskih postupaka, pismena dostavljati putem elektroničke dostave'', rekla je.
Pismena će elektroničkim putem moći dobiti i fizičke osobe, kao što su stranke u postupku ili okrivljenici, ali samo na njihov zahtjev ili izričiti pristanak, dodala je državna tajnica.
Što se tiče fizičke dostave, putem pošte, kao mjesta uručenja pismena uređuje se adresa prebivališta ili boravišta.
''Jesu li to najbitnija pitanje kad se odgađaju ročišta zbog bijelog štrajka sudaca?'
Osim toga, propisuju se posebna pravila dostave zastupnicima primatelja pismena, što mogu biti zastupnik poslovno nesposobne osobe, stečajni upravitelj ili branitelj okrivljenika te pravila dostave u posebnim slučajevima kada se osoba nalazi u službi u vojsci, u zatvoru ili u inozemstvu.
''Jesu li to najbitnija pitanje kad se odgađaju ročišta zbog bijelog štrajka sudaca?'', pitala je Nađ.
Zastupnik HDZ-a Krunoslav Katičić kazao je da ovaj zakon čini jedan manji dio reforme pravosuđa, koja je sveobuhvatna i ide u više smjerova.
''A što s tiče plaća sudaca, mislim da treba bolje komunicirati taj dio sudske vlasti s javnošću. To što su oni jedan dio trodiobe vlasti ne znači da mogu biti zaštićeni, da ne trebaju komunicirati i pojašnjavati svoje odluke i svoja postupanja u skladu sa svojim zakonskim ovlastima'', ustvrdio je Katičić.