MEĐUNARODNI tim astronoma uspio je snimiti stvaranja planetarnih sustava udaljenih od nas više stotina svjetlosnih godina.
Iako smo već prije vidjeli slike "protoplanetarnih diskova", nikad nismo vidjeli ovako detaljno snimljen proces nastajanja planeta, piše Futurism.
"Na prijašnjim snimkama područja u blizini zvijezda gdje se formiraju stjenoviti planeti prikazana su u samo nekoliko piksela", rekao je astronom Jacques Kluska s Katoličkog sveučilišta u Leuvenu.
Iznimno detaljne snimke
Najnovije fotografije prikazuju unutarnja područja oko mladih zvijezda gdje se počinju oblikovati planeti, nakupljajući u sebe materijal prašine i plina. Zrnca prašine sabijaju se u veće stijene, od kojih neke s vremenom prerastu u čitave planete.
Astronomi su, kako bi dobili ovako detaljne snimke, koristili relativno novu tehniku snimanja - infracrvenu interferometriju, a služili su se teleskopima Europskog južnog opservatorija (ESO) u Čileu. Ovom se tehnologijom snimke ne dobivaju izravno, već se putem matematičkih modela razdvajaju diskovi prašine od svjetlosti koju emitira sama zvijezda.
"Razlikovanje detalja na ovim skalama udaljenosti stjenovitih planeta od matične zvijezde ekvivalentno je tome da možete sa Zemlje vidjeti astronauta na Mjesecu ili primijetiti dlaku na udaljenosti od 10 km", objasnio je astronom Jean-Philippe Berger sa Sveučilišta Grenoble-Alpes u Francuskoj.
Što vidimo na snimkama?
Što možemo točno vidjeti na ovim fotografijama? Kluska smatra da svjetlije i tamnije mrlje vjerojatno predstavljaju "nestabilno područje na disku koje može dovesti do vrtloga gdje disk nakuplja zrnca svemirske prašine koja gomilanjem mogu evoluirati u planet“.
"Na snimkama diskova raznih zvijezda možemo vidjeti svjetlija i tamnija područja, što nagovještava procese koji mogu dovesti do stvaranja planeta“, objasnio je Kluska.
Istraživanje naziva A family portrait of disk inner rims around Herbig Ae/Be stars objavljeno je u znanstvenom časopisu Astronomy & Astrophysics.