MLADI hrvatski informatičari osvojili su jednu zlatnu i dvije srebrne medalje na 26. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi u Slovačkoj, gdje je nastupilo 55 natjecatelja iz 13 zemalja, izvijestili su u nedjelju iz Hrvatskog saveza informatičara.
Sinoć su se vratili u Zagreb, a tamo smo ih dočekali.
"Repka se vratila", napisao je sinoć Vlado Lendvaj, predsjednik Hrvatskog saveza informatičara.
Mladi hrvatski informatičari došli su vlakom iz Beča nešto prije 23 sata. Vlak je kasnio.
"Jedna zlatna i dvije srebrne, a jedan učenik je bio odmah ispod granice za medalje. Ovo je jedan od najboljih hrvatskih rezultata zadnjih godina, a posebno je fantastičan jer je ovo jedna od najmlađih reprezentacija koje smo imali ikada. Dva učenika iz prvog razreda, oni su i bili najbolji, jedan iz drugog i jedan iz trećeg. Nitko od maturanata ovaj put nije bio", kazao je Lendvaj za Index.
U subotu ta reprezentacija kreće u Baku u Azerbajdžan na svjetsku olimpijadu. Tamo, kaže Lendvaj, očekuju nove medalje.
Četiri hrvatska učenika osvojila tri medalje
Podsjetimo, na međunarodnom natjecanju učenika u programiranju zlatnu medalju osvojio je Patrik Pavić, srebrne medalje osvojili su Dorijan Lendvaj i Krešimir Nežmah, dok je Pavel Kliska nastup završio bez medalje, ali na samoj granici s broncom.
Svi članovi najmlađe informatičke reprezentacije u povijesti hrvatskih nastupa na međunarodnim olimpijadama učenici su XV. gimnazije iz Zagreba. Patrik i Dorijan učenici su prvog razreda, Krešimir drugog razreda, a Pavel je učenik trećeg razreda.
Informatička olimpijada (CEOI 2019) održala se u Bratislavi od 23. do 29. srpnja i okupila je 55 natjecatelja iz 13 zemalja - Hrvatske, Češke, Mađarske, Njemačke, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Armenije, Austrije, Italije, Švicarske i Ukrajine. S članovima hrvatske informatičke reprezentacije putovali su njihovi stručni voditelji Josip Klepec i Stjepan Požgaj te odgovorni voditelj Krešimir Malnar.
Natjecanje se sastoji od rješavanja šest problemskih zadataka kroz dva dana natjecanja, u programskim jezicima C/C++ i Java pod operativnim sustavom Linux. Svaku zemlju sudionicu zastupao je tim od četiri učenika do 20 godina starosti i dva voditelja.
Nastup i pripreme mladih informatičara organizirao je Hrvatski savez informatičara, a program se financira iz javnih potreba RH za tehničku kulturu, dok pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture te Ministarstvo znanosti i obrazovanja.