JAKO nevrijeme praćeno tučom jučer je poharalo Požegu i okolicu.
Nevrijeme koje je u petak poslijepodne pogodilo Požegu i okolicu uzrokovalo je štetu na kućama i automobilima, a dio grada i okolnih naselja ostao je bez električne energije, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
> Oluja u Požegi srušila debeli zatvorski zid
"Razmjeri štete su veliki i sve gradske službe su na terenu, ali jako je teško da ćemo mi u nekom kratkom vremenu moći izaći popisati sve štete. Stoga, apeliramo na građane da pokušaju sanirati nastale štete u što većoj mjeri kako ne bi zbog eventualnih dodatnih nepogoda nastale još veće štete i problemi, te da dokumentiraju sve nastale štete.
To će olakšati posao procjene, no da će taj posao potrajati i nekoliko tjedana, to je sigurno, s obzirom na broj stambenih jedinica koje su oštećene u ovom trenutku", rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Grada Požege i zamjenik gradonačelnika Borislav Miličević, prenosi portal Požega.eu.
"Još nismo ni procijenili štete od prethodne katastrofe, a sad su nam došle kiša i tuča"
Dodaje da se tek dijelom završio veliki posao popisivanja šteta od nedavnih poplava koje ove štete, brojem oštećenih objekata, značajno nadilaze. Prema njegovim riječima, najveće su štete nastale na istočnom dijelu grada Požege, odnosno u dijelu u koji spadaju zapadni dio prigradskog naselja Vidovci, Dubrovačka ulica i sve one ulice koje gravitiraju do samog centra grada.
"Još nisu sanirane niti do kraja procijenjene štete od prethodne katastrofe, od bujične poplave, a nastale su nove od tuče i leda.
Grad je razbijen, krovovi, prozori, automobili, gotovo nema nikoga, a da mu nije nešto stradalo. Predložit ćemo županici da proglasi elementarnu nepogodu. Jasno da će biti potrebna pomoć svima koji su pretrpjeli ove velike štete, lokalna zajednica ipak nije toliko financijski moćna da u ovakvim situacijama do kraja sanira štete te ćemo morati tražiti pomoć i s nacionalne razine", naglasio je gradonačelnik dr. Željko Glavić.
"Šteta je ogromna. Materijalna vrijednost je višemilijunska"
Potpredsjednik vlade Tomo Medved obećao je u subotu u Požegi vladinu hitnu pomoć za ublažavanje posljedica jučerašnjeg nevremena koje je pogodilo dijelove požeško-slavonske županije, a županica Antonija Jozić rekla je kako će štete iznositi više desetina milijuna kuna.
"Grad Požega i općina Jakšić bilježe štete na građevinskim objektima. Ono što najviše boli, štete u poljoprivredi su u puno širem krugu. One su na području Požege, općine Jakšić, općine Kaptol i gradova Kutjevo i Pleternice. Sada ćemo pristupiti žurnoj procjeni šteta i zahtjevima za pomoć ", rekla je županica Jozić nakon sastanka s vladinim predstavnicima. Dodala je i kako je još nemoguće procijeniti veličinu šteta ali će one sigurno iznositi više desetina milijuna kuna.
Najavivši vladinu hitnu pomoć za ublažavanje posljedica prije nego se krene u temeljito saniranje šteta Medved je poručio: "Vlada će u svim aspektima i kroz sve oblike potpore pružiti pomoć u saniranju posljedica od nevremena. Već na sljedećoj sjednici bit će donesena odluka o konkretnoj pomoći". Također je zahvalio svim javnim službama koje su odmah nakon nevremena oko 17 sati jučer krenule u sanaciju.
Medved je u Požegu došao u pratnji ministrice poljoprivrede Marije Vučković, ministra rada i mirovinskoga sustava Josipa Aladrovića i ravnatelja Civilne zaštite Damira Truta.
Ministrica Vučković posebno je istaknula problem šteta nastalih u poljoprivredi čije će posljedice pojedina gospodarstva osjećati još godinama.
Podsjetila je da su na pojedinim poljoprivrednim gospodarstvima štete 100 posto. "To dodatno unosi nemir među naše poljoprivredne proizvođače. Pored redovnih mjera vlada i ministarstvo će pronaći dodatne mehanizme potpore, jer dok sve redovne mjere profunkcioniraju oni trebaju od nečega živjeti i dodatni dokaz da nisu prepušteni sami sebi", rekla je Vučković.
Novinari su ministre pitali o mogućoj povezanosti razmjera šteta s nefunkcioniranjem protugradne obrane, a Medved je rekao kako se tu prije svega radilo o prirodnoj katastrofi te da o tome mogu govoriti stručnjaci ali i da je ovakve razmjere nevremena vrlo teško prevenirati.
Na pitanje o padu informatičkog sustava Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ministrica Vučković je odgovorila da sustav ponovno radi te da nijedan podatak nije izgubljen. O eventualnoj odgovornosti, kaže, treba pričekati kraj istrage.
Područje Požeško-slavonske županije u subotu bi prema najavama trebao posjetiti i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.