Kako je državna firma doslovno bacila 60 milijuna kuna u zahod

Ilustracija: Index (FaH, Narodne novine)

IDEJA da bi državna tvrtka Narodne novine (NN) mogla zaraditi od posla s proizvodnjom WC papira završila je s ovih dana teškim financijskim fijaskom u kojem je otplutalo, odnosno izgubljeno je oko 60 milijuna kuna ulaganja. 
 
Kako doznaje Index, država se sprema ugasiti posebnu tvrtku koju je otvorila za proizvodnju WC papira, a na bubnju će se naći i strojevi rađeni po narudžbi plaćeni milijunima eura. Iz NN-a potvrdili su nam kako je postojeći sustav poslovanja - neodrživ. No krenimo redom. 
 
Stroj od 4 milijuna eura postavili u Rijeku pa ga za 3 milijuna kuna prebacili u Krapinu
 
Državna tvrtka Narodne novine u siječnju 2015. godine osnovala je posebnu tvrtku Mekko sa sjedištem u Krapini koja se trebala baviti proizvodnjom i veleprodajom toaletnog papira i papirnatih ručnika u roli te kozmetičkih maramica u kutiji.
 
Kako je tada objasnio tadašnji predsjednik Uprave NN-a Davor Čović, u proizvodnji toaletnog papira krila se poslovna prilika jer su godinama prvo kupovali, a onda preko javnih natječaja preprodavali toaletni papir bolnicama, državnim institucijama i ministarstvima. Umjesto preprodaje WC papira, država ga je trebala proizvoditi. 
 
Država je u taj posao uložila enorman novac pa je tako samo u novi stroj koji je rađen po narudžbi od jednog talijanskog proizvođača uloženo oko četiri milijuna eura. Takvih strojeva tada je bilo samo devet na svijetu. Valja reći da je taj skupi stroj bio prvo postavljen kraj Rijeke u Kukuljanovo, ali Uprava je naknadno odlučila da im se isplati platiti dodatnih 3 milijuna kuna i prebaciti sve u Krapinu. Valja naglasiti kako je taj manevar preseljenja proizvodnje toaletnog papira iz Rijeke u Krapinu bio predmetom interesa Državne revizije koja imala nimalo razumijevanja za takav potez. 
 
Prenapuhani troškovi u dvije godine doveli do minusa većeg od 14 milijuna kuna
 
Na kraju, ukupna ulaganja procjenjivala su se na oko 60 milijuna kuna, a od toga samo se na strojeve utrošilo gotovo 40 milijuna kuna. Uložen je novac i u proizvodnu halu, zemljište i slične investicije. Državni ekonomisti izračunali su da bi povrat investicije mogao biti u svega pet do šest godina. 
 
A onda je krenuo fijasko. U prvoj godini zabilježen je minus od 7 milijuna kuna. Bio je to prvi alarm da nešto u poslovnoj ideji ulaska na ionako prebukirano tržište toaletnog papira ne štima uz, naravno, prenapuhane troškove.
 
Tvrtka Mekko, prema financijskom izvještaju, plaća najam prostora 187 tisuća kuna mjesečno. U Kukuljanovu, gdje je prvotno trebala biti tvornica, bio je prostor Narodnih novina. Za najam strojeva plaća se 347 tisuća kuna mjesečno, a tu je i najam dvaju automobila. Uz prihode od 6,5 milijuna kuna i 20 zaposlenika, poslovna godina završena je sa 7,1 milijuna kuna gubitka. 
 
Spas od propasti vidjeli u brendiranju marke Mekko i Nanno
 
Na medijske napise o propasti posla s WC papirom reagirali su iz tadašnje Uprave Narodnih novina, tvrdeći da imaju izlaz iz te situacije kao i da 60 milijuna kuna nije bačeno u vjetar. 
 
"Radimo na marketingu i brendiranju svog proizvoda", rekli su početkom prošle godine iz Narodnih novina. Koliko su u tome uspjeli dovoljno govori podatak kako do danas nisu poznate marke kao što su Mekko ili Nanno. 
 
Uprava NN-a problem je htjela riješiti smjenom direktora tvrtke Mekko Ivana Cvirna i imenovanjem vršitelja dužnosti Darija Kosa. Prihodi su na kraju ipak povećani na 21 milijun kuna, ali poslovna godina opet je završila s gotovo istim minusom od 7 milijuna kuna.   
 
Sve na bubanj
 
Navodno je tek sada uprava Narodnih novina shvatila kako je vrijeme da se priča oko državne proizvodnje toaletnog papira napokon i završi, a tvornica zatvori. Prema informacijama Indexa slijedi zatvaranje tvrtke, a strojevi će se naći na bubnju. Iz Narodnih novina ove informacije nisu nam potvrdili ni demantirali, nego su samo priznali da je poslovanje - neodrživo. 
 
"Nova Uprava Narodnih novina koja je imenovana u kolovozu ove godine, nakon detaljnih analiza i prikupljenih podataka, zaključila je da je postojeći sustav poslovanja tvrtke Mekko neodrživ", stoji u odgovoru koji smo dobili iz Narodnih novina.  
 
Ne ulazeći u detalje, kazali su nam kako poduzimaju niz mjera kako bi se zatečeno stanje riješilo na optimalni način.
 
"Kako je taj proces u tijeku, u ovom trenutku ne možemo iznositi detalje o njemu, ali ćemo pravovremeno obavijestiti javnost kada se za to steknu uvjeti", kažu nam na kraju. 
 
Nakon 64 godine uspješnog poslovanja prvi put gubitaš

Valja naglasiti da je tvrtka Narodne novine koja ima gotovo monopolsku poziciju na tržištu, s obzirom na to da je osnovana za izdavanje i tiskanje Službenog lista Republike Hrvatske, službenih i drugih obrazaca te za trgovanje školskim i uredskim priborom i opremom, od 2016. godine gubitaš. Prošle godine njihov gubitak iznosio je 78,9 milijuna kuna. I to prvi put nakon 64 godine uspješnog poslovanja. O muljažama Narodnih novina bavio se i Index, a za sada nedovoljni interes za njih pokazao je USKOK. 

Index je tako pisao o poslu iz 2015. godine, odnosno kupnji debelo preplaćenog promotivnog materijala kineske proizvodnje za potrebe Hrvatskog nogometnog saveza, vrijednog 11 milijuna kuna. Kako smo pisali, pojedinačna nabavna cijena kupljenog kineskog kišobrana bila je oko 130 kuna, a keramičke šalice oko 35 kuna. U serijalu članak dokazali smo vezu između stranke HNS Ivana Vrdoljaka i HNS-a Davora Šukera, ali to nije bilo dovoljno za intervenciju ili istragu, s obzirom na to da je HNS danas uz HDZ vladajuća stranka. 
O slučaju natječaja za toner kada su Narodne novine svjesno ušle u minus, pisali smo na početku ove godine.  
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.