Foto: FAH
PREDSJEDNIK HDZ-a Andrej Plenković danas je rekao da se šef SDP-a Zoran Milanović služi manipulacijama i lažima kako bi skrenuo pozornost javnosti s SDP-ove odgovornosti za lex Perković, kojim su doveli Hrvatsku na rub kredibiliteta u EU. Plenković je kazao kako je SDP-ova vlada, predvođena Zoranom Milanovićem, u Hrvatskom saboru, samo dva dana uoči članstva u EU, predložila zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU, tzv. lex Perković, što je, istaknuo je, bio pokušaj izigravanja europskih obveza od strane tadašnje Kukuriku vlade.
> PRESUDA PERKOVIĆU I MUSTAČU Proglašeni krivima i osuđeni na doživotni zatvor
"Tom politikom Zoran Milanović doveo je Hrvatsku na rub kredibiliteta u EU, na rub oduzimanja sredstava tada predviđenih za prilagodbu schengenskom sustavu, i to u iznosu od 120 milijuna eura", rekao je Plenković.
Dodao je i kako to dobro zna hrvatski povjerenik u EK Neven Mimica.
S obzirom na to kako ga je šef HDZ-a prozvao, kontaktirali smo povjerenika u Europskoj komisiji Nevena Mimicu, koji je za Index odbacio Plenkovićeve navode.
Mimica za Index: Plenković je pretjerao
"Meni je žao što sam kao povjerenik nekorektno uvučen u hrvatsku predizbornu kampanju, da sam prozvan kao svjedok postojanja navodnih dokumenata i tajnih dokumenata Europske komisije u slučaju provedbe zakona o europskom uhidbenom nalogu.
Nisu postojali nikakvi tajni dokumenti, EK radi transparentno, svi dokumentni koje sam ja vidio su javno objavljeni, svi znaju do koje mjere se raspravljalo u EK o provedbi tog zakona.
Pretjerane su njegove tvrdnje da se RH dovodilo na rub kredibiliteta, to je normalna uobičajena komunikacija između tadašnje povjerenice za pravosuđe Viviane Redding i Vlade RH 2013. godine, u kojoj se dogovarao način jedinstvene primjene europskog uhidbenog naloga".
Mimica: O tome se nije raspravljalo na sjednicama Komisije
"Intenzitet te razmjene argumenata bio je nizak, nije se radilo o velikom problemu koji bi angažirao cijelu Komisiju. Siguran sam da osim tadašnjeg predsjednika Komisije, povjerenice Redding i mene to nitko drugi od članova Komisije i nije znao, nisu znali o čemu se stvarno radilo i o čemu se raspravljalo. Na sjednici se nije o tome raspravljalo. Na kraju krajeva, postignut je dogovor i suglasnost između povjerenice Redding i Vlade kako osigurati jedinstvenu primjenu europskog uhidbenog naloga.
To je otprilike suština onog što je EK radila, posao osiguravanja primjene europskih zakona - i to je napravila bez velikih rasprava i poteškoća", objasnio nam je povjerenik Mimica, a u nastavku nam je prokomentirao i Plenkovićeve navode o tome kako je Hrvatskoj prijetilo oduzimanje sredstava predviđenih za prilagodbu schengenskom sustavu, u iznosu od 120 milijuna eura.
"To nikako nije prijetilo u u mjeri koja bi u proceduri dolaženja do stvarnih sankcija bila imalo blizu provedbe. To je bio dio razgovora, normalne procedure, po intenzitetu ne naročito dramatične i konfliktne, pogotovo ne u usporedbi s intenzitetom rasprave koji danas imamo u Komisiji o načinu provedbe vladavine prava u nekim državama članicama", zaključio je Mimica za Index.