EUROPSKA agencija za lijekove (EMA) dala je danas zeleno svjetlo za odobrenje novog cjepiva protiv koronavirusa - Novavax. Nakon što Europska komisija da službeno odobrenje, Novavax će biti peto cjepivo protiv covida-19 koje će biti odobreno za uporabu u Europskoj uniji.
Europska unija je već potpisala ugovor o kupnji do 200 milijuna doza cjepiva.
Novavax koristi konvencionalniju tehnologiju od ostalih cjepiva te se očekuje da će biti posebno korisno u zemljama u razvoju. Novavax i Institut Serum, najveći svjetski proizvođač cjepiva, obvezali su se isporučiti 1.1 milijardu doza COVAX-u, čiji je cilj ravnopravan pristup cjepivima između bogatih i siromašnih zemalja.
Novavaxovo proteinsko cjepivo pokazalo je učinkovitost od 90.4 posto na kliničkim istraživanjima koja su se provodila na oko 30 tisuća ispitanika u SAD-u i Meksiku, piše DW.
Zašto je ovo cjepivo drugačije?
Novavax koristi sličnu tehnologiju kao cjepiva za hepatitis B i hripavac, koja se ne moraju skladištiti na izrazito niskim temperaturama. To bi mu moglo dati logističku prednost, osobito u regijama s manje razvijenom infrastrukturom.
Cjepivo se bazira na genetskom inženjeringu za uzgoj bezopasnih kopija proteina šiljka koji se nalazi na virusu covida-19 i pomoću kojeg on prodire u stanice. Šiljak se zatim pročišćava i miješa s kemikalijom koja jača imunološki sustav.
Do sada odobrena cjepiva u EU koriste se novijom tehnologijom. AstraZeneca i Johnson & Johnson koriste virus prehlade za prijenos podataka, a BioNTech-Pfizer i Moderna mRNA tehnologiju.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prošloga je tjedna ovome cjepivu, koje proizvode američka tvrtka Novavax i indijski Institut Serum, dala odobrenje za hitnu uporabu.