Screenshot: Google Maps
TRGOVAČKI sud u Zagrebu presudio je da država treba Elektroprometu, tvrtki čiji je dioničar i predsjednik Nadzornog odbora nedavno prostrijeljeni poduzetnik i vlasnik portala Dnevno hr. Michael Ljubas, isplatiti preko 20 tisuća kuna zatezne kamate za najam zgrade Elektroprometa u koju je 2011. preseljen zagrebački Prekršajni sud.
U rješenju se, pak, navodi da je Elektropromet povukao tužbu i platni nalog za najam zgrade, ali i da nije odustao od zahtjeva za isplatu zateznih kamata i troškova ovršnog i parničnog postupka.
Zastupnici tužene i ovršene države, Županijsko državno odvjetništvo, tijekom postupka je u cijelosti osporavalo rješenje o ovrsi navodeći da je Prekršajni sud bio pogrešno naznačen kao ovršenik. Kako su isticali, Prekršajni sud nema pravnu niti stranačku sposobnost, već je ovršenik isključivo mogla biti Republika Hrvatska, odnosno Ministarstvo pravosuđa. Navodili su i da u rješenju o ovrsi nije bio razvidan temelj dugovanja, odnosno pravni odnos iz kojeg bi navodni dug nastao te su osporavali odluku o specifikaciji troška.
Država mora platiti i 26.000 kuna za parnicu
Sud je, kako se navodi, u dokaznom postupku došao do uvjerenja da je konačno postavljeni tužbeni zahtjev Elektroprometa, koji se odnosi na isplatu zateznih kamata, u cijelosti osnovan, a državi nalaže i da plati troškove parničnog te ovršnog postupka od oko 26.000 kuna.
Ugovor o zakupu zgrade Elektroprometa za potrebe zagrebačkog Prekršajnog suda bio je sklopljen u veljači 2011. kada su tu odluku predstavnici Ministarstva pravosuđa proglasili odličnim potezom. Prema medijskim napisima, u trenutku potpisivanja ugovora u vrijeme mandata ministra Dražena Bošnjakovića, dvadesetak tvrtki povezanih s Michaelom Ljubasom državi je za porez dugovalo oko 70 milijuna kuna. U Ministarstvu pravosuđa su na sve upite o toj spornoj odluci upućivali na nadležne državne institucije.
Kontroverzni građevinski poduzetnik Michael Ljubas poznat je i kao direktor portala Dnevno.hr i lista 7Dnevno koji su prozivani zbog širenja govora mržnje, a u medijima je bio prozivan za sumnjivu privatizaciju Elektroprometa i u aferi povezanoj s navodnim pokušajem preuzimanja RIZ Odašiljača. Ljubas je poznat i po prijetnjama novinarima Večernjeg lista i Business.hr-a, a njegovo se ime povezivalo i s napadom na predsjednika uprave Industrogradnje Josipa Galinca.