Doznajemo: Natječaj za koncesiju Stojedinice mogao bi pasti, evo zašto

Foto: Davor Puklavec/Pixsell

TRGOVAČKI SUD i tvrtka Državne nekretnine, u vlasništvu države, provjeravat će dokumentaciju koju je tvrtka Top Radio d.d. vlasnika Ivana Jurić-Kaćunića podnijela Vijeću za elektroničke medije (VEM), na temelju koje su dobili koncesiju za 101 MHz, odnosno dosadašnju koncesiju Radija 101.

Tako je nakon medijskih napisa o povezanosti Jurić-Kaćunića s braćom Pripuz i Miroslavom Kutlom, kao i o tome da postoji nedopuštena koncentracija vlasništva nad radiostanicama te sporni najam prostorija gdje bi trebao emitirati novi radio, VEM napokon odlučilo reagirati, i to tako što će provjeravati dio dokumentacije koja se smatra spornom. Pitali smo VEM što se točno provjerava, a razgovarali smo i s onima koji su zbog odluke o dodjeli koncesije VEM tužili Upravnom sudu. No krenimo redom.

>> Nižu se dokazi da je dobitnik frekvencije Radija 101 prikriveni vlasnik niza postaja

Radio 101 bio je u vlasništvu Impossibile Egressusa, tvrtke registrirane u Zagrebu u vlasništvu Nijemca Thomasa Alexandera Thimmea, koji i danas živi u Berlinu. Kada je ove godine došlo vrijeme da Nijemac produži koncesiju za Stojedinicu, nastali su problemi. Prvi natječaj za produljenje koncesije je poništen, a drugi je pokrenut 9. lipnja ove godine. Pristiglo je osam ponuda za frekvenciju 101 MHz i to: Top Radio d.o.o., Dvadesetičetirisedam d.o.o, Zwei 01 d.o.o, HURiN promocija d.o.o, 101 FM Radio d.o.o., Nepce svijet d.o.o., Crodux inženjering d.o.o. te Radio 101 d.o.o.  

Žigovi, prostor, Pripuzi, Kutle...

"Kao najpovoljniji ponuditelj, temeljem provedenog postupka tajnog glasovanja, izabrano je trgovačko društvo TOP RADIO d.o.o., i to sa šest glasova. Jedan glas dobio je ponuditelj ZWEI 01 d.o.o. Navedenom odlukom trgovačkom društvu TOP RADIO d.o.o. dodjeljuje se radijska koncesija na predmetnom području na 15 godina", stajalo je u odluci Vijeća krajem srpnja ove godine.

>> Unatoč svim novim dokazima, natječaj za Stojedinicu se neće poništavati

No nakon odluke javnost je mogla saznati da je Jurić-Kaćunić vlasnik žigova (brendova) radiopostaja Antena Zagreb, Narodni radio, Extra FM, Gold FM, Enter Zagreb, Radio Dalmacija i Ultra FM iako u sudskom registru stoji da je vlasnik samo Radio Dalmacije te tvrtke Top Radio. Zakon naime zabranjuje monopol, odnosno koncentraciju vlasništva, tako da jedan vlasnik može u svom vlasništvu imati 100 posto jedne radijske postaje i maksimalno 25 posto druge. Nakon toga u javnost je izašla informacija da je tvrtka AMM Global Institut u 100-postotnom vlasništvu Jurić-Kaćunića nedavno došla u posjed zgrade Multimedijalnog centra na Aveniji Većeslava Holjevca u Zagrebu temeljem realiziranog kredita Nove Kreditne Banke iz Maribora od 6.5 milijuna kuna. Da bi dobili kredit, založeni su žigovi (brendovi) radiopostaja za koje se sumnja da im je Jurić-Kaćunić prikriveni vlasnik. No to nije sve. Zalog za taj kredit dali su Katijan Knok, koji je založio svoj 100-postotni poslovni udio u tvrtki Narodni d.o.o., i Hrvoje Barišić, vlasnik Antene Zagreb. Oni bi trebali biti izravna konkurencija Jurić-Kaćuniću. Opet su se javile sumnje u nedozvoljenu koncentraciju vlasništva nad radiostanicama.

Na kraju se otkrilo i da je sporan ugovor o podzakupu prostora u Palmotićevoj ulici. Riječ je o bivšem prostoru Radio Cibone, koja je nekad ondje emitirala program. Potpisnik tog ugovora na neodređeno vrijeme je tvrtka Enter IQ i Top Radio, a potpisnik obje strane bio je - Jurić-Kaćunić. Taj prostor dan je 2017. godine Enter Zagrebu, još jednom radio-koncesionaru, i to do 2025. godine po cijeni od 10.970 kuna te nije moguć podzakup.

>> HND traži istragu dodjele frekvencije Radija 101
   
Još polovicom kolovoza resorno Ministarstvo kulture i medija, odgovarajući na upit Indexa, pozvalo je VEM da odgovori na sva pitanja vezana za odluku o Stojedinici. Taj poziv VEM-u resorna ministrica Nina Obuljen Koržinek ponovila je u srijedu, da bi VEM u četvrtak objavio priopćenje.

Dvije prijave protiv Top Radija

"Neutemeljeno je prozivati Vijeće za izostanak inspekcijskih i ostalih postupanja koja nisu propisana Zakonom o elektroničkim medijima", navodi se u tom priopćenju, u kojem se ističe da je Vijeće zatražilo od nakladnika, kao i od nadležnih institucija, dodatna pojašnjenja okolnosti koje su se pojavile nakon donošenja odluke.

Zanimali su nas detalji, što se točno provjerava.

"Temeljem Predstavka Nepce svijet d.o.o. AZTN-u, zbog moguće koncentracije po odluci VEM-a o dodjeli koncesije tvrtki TOP RADIO d.o.o., te Upravne tužbe Nepce svijet d.o.o. protiv Odluke o davanju koncesije br. 05/21 s prijedlogom za određivanje odgodnog učinka/privremene mjere kao i zahtjeva tvrtke ZWEI 01 d.o.o. za postupanje temeljem čl. 76.,  Agencija za elektroničke medije i  Vijeće provjeravaju ugovor tvrtke Top Radio d.o.o. o poslovnom prostoru. Vijeće za elektroničke medije od tvrtke Top Radio zatražilo je i dobilo očitovanje. A od nadležnih institucija zatražena su dodatna pojašnjenja na okolnosti koje su se pojavile nakon donošenja odluke. Vijeće će potom o daljnjem postupanju obavijestiti javnost", stoji u odgovoru VEM-a na upit Indexa.

>> Obuljen Koržinek: Juričanov performans je bio licemjeran

Na dodatni upit, koje bi to bile institucije koje provjeravaju dokumentaciju, rekli su nam da je "za sada upućen dopis Trgovačkom sudu, a pripremljen je i dopis za Državne nekretnine". Dok je za Državne nekretnine lako pretpostaviti da se traži istraga vjerodostojnosti dokumenata oko najma prostora u kojem bi trebao biti novi radio, čudi odabir Trgovačkog suda. Naime, valja pojasniti kako je VEM već ranije u odgovoru za Index, polovicom kolovoza ove godine, pojašnjavao kako nije dužan provjeravati žigove te tako utvrđivati vlasništvo, odnosno utvrđivati je li na taj način došlo do kršenja koncentracije vlasništva nad radiopostajama.

"Odredbe Zakona o elektroničkim medijima koje se odnose na javnost vlasništva i ograničenje koncentracije ne sadrže odredbu koja se odnosi na upotrebu, odnosno vlasništvo nad žigovima (brendovima). U postupcima dodjele koncesije Vijeće za elektroničke medije (VEM) utvrđivalo je vlasničku strukturu na zakonom predviđeni način - prijavom vlasničke strukture i davanjem izjave da se dodjelom koncesije ne ostvaruje nedopuštena koncentracija. Pri tome se svi podatci provjeravaju u sudskom registru i registru stvarnih vlasnika. Podatke o upisanom intelektualnom vlasništvu, vlasništvu nad žigovima i drugoj imovini VEM ne prikuplja, jer to nije zakonom propisano. U procesu dodjele koncesije VEM utvrđuje samo one činjenice za koje ima zakonsko ovlaštenje i u formatu koji je propisan zakonom i podzakonskim aktima", stajalo je tada u odgovoru VEM-a, pa je pitanje zašto su se obratili Trgovačkom sudu.

HND poziva USKOK i DORH

Da se pitalo krovnu novinarsku organizaciju HND, oni bi pozvali USKOK i DORH, i to zbog objavljenih informacija o žigovima, kao i priznanja odbjeglog tajkuna Miroslava Kutle da je njegovo radijsko carstvo sastavljeno od navedenih radijskih postaja odnedavno preuzeo "klan Pripuz", pa do novih činjenica.

"Zbog ovih zabrinjavajućih navoda - jer, pokažu li se točnima, riječ je o kršenju Zakona o medijima, kao i Zakona o elektroničkim medijima - Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske traže od nadležnih institucija, prije svega od Državnog odvjetništva, Porezne uprave i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, ali i Ministarstva kulture i medija te Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, da bez odgode istraže sporne navode i, utvrde li da je riječ o nezakonitim radnjama, sankcioniraju odgovorne osobe", stav je HND-a.

>> VEM: Ponuda Top Radija za frekvenciju Radija 101 je najpovoljnija, sve je zakonito

S druge strane, u više izjava za Index Jurić-Kaćunić ističe da je njegova dokumentacija čista.

"Ne postoji nedopuštena koncentracija niti predmetna objava to dokazuje", bio je rezolutan Jurić-Kaćunić u ranijim istupima za Index. No sada nije htio komentirati najnoviji obrat događaja.

Tedeschi: Svima je sve jasno

Emil Tedeschi, osnivač i vlasnik Atlantic Grupe, s tvrtkom Zwei 01 bio je jedan od ponuđača za koncesiju bivše Stojedinice. Danas je u programu N1 televizije naglasio da Vijeće za elektroničke medije (VEM) uopće nije trebalo uzeti u razmatranje Top Radio.

"Društvo djeluje na tržištu i to je jasno svim dionicima u Hrvatskoj, zajedno s drugim radio-nakladnicima kao što su Antena, Narodni radio, Enter, Extra FM. To se vidi u vođenju zajedničkog računovodstva te u zajedničkom nastupu u prodaji marketinškog prostora i zajedničkom djelovanju kada, uvjetno rečeno, konkurentski radio-nakladnici, kao što su Narodni i Antena, daju svoja založna prava i njihovi osnivači daju osobne garancije prema banci za kredit koji diže vlasnik nakladnika Top Radija Jurić-Kaćunić", rekao je Tedeschi za N1 televiziju.

>> Tedeschi se javio o koncesiji koju je dobio Top radio, kaže da to neće ovako završiti

Još prije tvrtke Zwei 01, predstavku i pritužbu Upravnom sudu podnijela je i tvrtka Nepce svijet d.o.o., na čijem je čelu Renato Perica. Kako nam je objasnio, oni su podnijeli ne samo Predstavku o navodima za nedozvoljenu koncentraciju vlasništva nad radiopostajama nego i tužbu Upravnom sudu da se odgodi odluka VEM-a dok ne budu provjerene sve relevantne činjenice oko ponude Top Radija.

Dio predstavke upućene VEM-u i Upravnom sudu

U razgovoru za Index Perica pojašnjava kako u predstavci koju su podnijeli VEM-u stoji da je došlo do previđanja bitnih činjenica koje ukazuju na kršenje odredbe o nedopuštenoj koncentraciji. Predstavka je predana još 25. kolovoza.

Perica: Ne poništenje natječaja, nego poništenje odluke o dodjeli koncesije Top Radiju

Također navode problem povezanih tvrtki u kojima se spominje Jurić-Kaćunić te da su dostavljeni lažni podaci vezano za najam prostora gdje bi trebala biti nova Stojedinica. Jučer su podnijeli požurnicu Upravnom sudu da se njihov slučaj riješi što prije jer je Top Radio već imao tehnički pregled radioodašiljača te se uskoro sprema na emitiranje na frekvenciji 101 MHz. 

"Mi ne tražimo poništenje natječaja, već da se odluka o dodjeli koncesije Top Radiju poništi te da se među pristiglim ponudama izabere ona najbolja", kaže Perica za Index.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.