Dionice američke čeličane US Steela skočile su za 21% nakon što su investitori objavu američkog predsjednika Donalda Trumpa protumačili kao znak da se preuzimanje US Steela od strane japanske tvrtke Nippon Steel bliži završetku.
Čini se da je uz Trumpovo odobrenje uklonjena posljednja velika prepreka preuzimanja.
"Ovo će biti planirano partnerstvo između United States Steela i Nippon Steela, koje će stvoriti najmanje 70.000 radnih mjesta i američkom gospodarstvu dodati 14 milijardi dolara", napisao je Trump na Truth Socialu.
Trump je dodao da će većina te investicije biti realizirana u sljedećih 14 mjeseci. Također je najavio da će idući petak održati skup u postrojenju US Steela u Pittsburghu.
Obje kompanije nisu odmah odgovorile medijima na zahtjeve za komentar, a ni Bijela kuća nije odmah odgovorila na novinarska pitanja o objavi.
Bivši predsjednik Joe Biden blokirao je preuzimanje vrijedno 14.3 milijarde dolara tijekom svog posljednjeg tjedna na dužnosti. Ovaj je dogovor izazvao kontroverze još otkad je prvi put najavljen u prosincu 2023., a protiv su se izjasnili i demokrati i republikanci, protiveći se ideji da strane kompanije preuzmu kontrolu nad nekada ključnim stupom američke industrijske moći.
U ožujku je administracija Donalda Trumpa dala znak da bi mogla dopustiti realizaciju dogovora nakon što je podnijela zahtjev za produljenje dvaju rokova u tužbi koju su US Steel i Nippon Steel podnijeli protiv Odbora za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), koji procjenjuje sigurnosne rizike stranih ulaganja.
CFIUS je u travnju pokrenuo postupak revizije preuzimanja, te bi trebao dati preporuku Trumpu o tome bi li prijedlozi dviju kompanija mogli ublažiti moguće sigurnosne prijetnje. Nippon je u međuvremenu podigao obećanje o investicijama u US Steel na 14 milijardi dolara, uključujući 4 milijarde dolara za izgradnju nove čeličane u SAD-u, ako njihova ponuda bude odobrena, objavio je Reuters.
US Steel je nekada bio simbol američke industrijske moći. Bila je to najvrjednija kompanija na svijetu i prva koja je dostigla vrijednost od milijardu dolara, nedugo nakon osnutka 1901. godine. Bila je ključna za američko gospodarstvo te za proizvodnju automobila, kućanskih uređaja, mostova i nebodera.
Međutim, od vrhunca koji je dosegnut nakon Drugog svjetskog rata, kompanija je desetljećima u padu. Više nije ni najveći proizvođač čelika u SAD-u, a danas zapošljava relativno malen broj ljudi, oko 14.000 radnika u SAD-u, od čega je 11.000 članova sindikata United Steel Workers.
Dogovor je naišao i na snažan otpor sindikata, koji je izrazio zabrinutost da Nippon neće dugoročno podržavati preostale sindikalizirane tvornice čelika.
U jučerašnjem priopćenju za javnost sindikat United Steel Workers poručio je da bi dopuštanje prodaje US Steela Nipponu "bila katastrofa za američke radnike u čeličanama, za nacionalnu sigurnost i za budućnost američke proizvodnje".