Japanski proizvođač pelena najavio je da će prestati proizvoditi pelene za bebe i da će se umjesto toga fokusirati na tržište za odrasle. Oji Holdings posljednja je u nizu tvrtki koje su napravile takav korak u Japanu, koji ubrzano stari, a stope nataliteta rekordno su niske.
Prodaja pelena za odrasle premašila je prodaju pelena za bebe prije više od 10 godina. Broj beba rođenih lani u Japanu iznosi 758.631, što znači da je manji za 5.1% u odnosu na prethodnu godinu.
Bio je to i najmanji zabilježeni broj rođenih u Japanu od 19. stoljeća. U 1970-ima ta je brojka iznosila više od dva milijuna. U priopćenju Oji Holdings navodi da njegova podružnica,Oji Nepia trenutno proizvodi 400 milijuna dječjih pelena godišnje. Proizvodnja pada od 2001. godine, kada je tvrtka dosegnula vrhunac - 700 milijuna pelena.
Još 2011. godine najveći japanski proizvođač pelena Unicharm rekao je da je njegova prodaja pelena za odrasle premašila prodaju pelena za bebe.
U međuvremenu tržište pelena za odrasle raste i procjenjuje se da vrijedi više od 2 milijarde dolara. Japan sada ima jednu od najstarijih populacija na svijetu, pri čemu je 30% ljudi u dobi od 65 ili više godina. Prošle je godine udio starijih od 80 godina prvi put premašio 10 posto.
Oji Holdings također je rekao da će nastaviti proizvoditi dječje pelene u Maleziji i Indoneziji, gdje očekuje rast potražnje.
Smanjenje populacije kao rezultat starenja i pada nataliteta postalo je velika kriza za Japan, jedno od najvećih svjetskih gospodarstava. No napori japanske vlade da se suoči s tim izazovima do sada su imali malo uspjeha.
Čini se da povećana potrošnja na programe za djecu i subvencije namijenjene mladim parovima ili roditeljima ne potiče natalitet. Stručnjaci kažu da su razlozi složeni, od niže stope brakova i većeg broja žena koje se pridružuju radnoj snazi do povećanih troškova odgoja djece.
"Japan je na rubu da nastavi funkcionirati kao društvo", rekao je prošle godine premijer Fumio Kishida i dodao da se radi o "sad ili nikad". Ali Japan nije jedini. Stope plodnosti također su pale u Hong Kongu, Singapuru, Tajvanu i Južnoj Koreji, od kojih posljednja ima najnižu stopu nataliteta u svijetu.
I Kina je 2023. zabilježila pad stanovništva drugu godinu zaredom te je, poput Japana, uvela razne poticaje za povećanje nataliteta. Ali sve starije stanovništvo i utjecaj desetljećima duge politike jednog djeteta, koja je okončana 2015., stvaraju značajne demografske probleme i u Kini.