Foto:Akademska solidarnost (Facebook)
Podsjetimo dekan Previšić jučer je angažirao privatne zaštitare, uklonjeni su plakati koji pozivaju na studentski plenum, a blokiran je i zabranjen ulaz u prostoriju koju studentske udruge koriste već više od dva desetljeća.
Zaštitari mogu upotrijebiti vatreno oružje
Danas su nas u dekanatu Filozofskog fakulteta uvjeravali kako je dekan Previšić upoznat s upitom novinara, no i dalje nema nikakvog odgovora. Osim zainteresirane javnosti dekan ni svojim studentima nije objasnio razloge oduzimanja prostorije i angažmana zaštitara.
Kako doznajemo, privatna zaštitarska tvrtka angažirana je na Fakultetu do 30 rujna ove godine. Prema ugovoru između zaštitarske tvrtke i Fakulteta, ovlasti zaštitara reguliraju se prema čl. 27 zakona o privatnoj zaštiti, a prema toj odredbi zaštitari mogu privremeno ograničiti slobode kretanja, pregledavati osobe, upotrijebiti tjelesnu snagu te upotrijebiti i vatreno oružje.
"Ne znamo čega se dekan boji, mi ne predstavljamo nikakvu opasnost za njega, ali zaštitari su još uvijek ovdje. Nismo planirali nikakvo nasilno upadanje na Fakultet niti nikakve nasilne akcije", rekla je za Index članica Studentskog zbora FFZG-a Irina Masnikosa.
Inicijativa članova/zamjenika Vijeća Filozofskog fakulteta tvrdi da zaštitari štite dekana od njegovih studenata i nastavnika.
Nastavak sukoba oko Katoličkog bogoslovnog fakulteta
"Čelnik javne institucije koji poduzima takav korak posebno ne zaslužuje biti na njezinu čelu", kažu iz inicijative.
Podsjetimo posljednji događaji samo su nastavak sukoba studenata i dijela profesora Filozofskog fakulteta oko sporazuma o suradnji Filozofskog i Katoličko bogoslovnog fakulteta. Na studentskom plenumu tada je većina prisutnih glasala protiv sporazuma, a uslijedila je nakon toga blokada dekanovog ureda i sukobi dekana s članovima Vijeća koji su mu se usprotivili.
Fakultetsko vijeće bilo je za smjenu dekana Previšića, no rektor Boras odlučio je doskočiti smjeni dekana te je raspustio Studentski zbor.