"ĐURĐA ADLEŠIĆ je bila za izlazak iz Vlade, ali u rujnu ili listopadu. Očito joj je to vrijeme bilo potrebno za dogovor o prelasku na novu funkciju", komentirao je Darinko Kosor, predsjednik HSLS-a. Prema Kosorovim riječima, Adlešič mu je dala bezrezervnu podršku u odluci da stranka napusti Vladu i garantirala da neće napustiti stranku, a od svojega stranačkog vođe je tražila i da se zauzme kod predsjednika Josipovića da dobije mjesto savjetnika za razminiranje u Uredu predsjednika.
U intervjuu za Večernji list Kosor je demantirao navode da neke organizacije na terenu žele izaći iz HSLS-a. "Prava je istina da je u petak 16. srpnja bio sastanak predsjednika županijskih organizacija i da je od 21 organizacije samo jedna bila uvjetno protiv odluke Središnjeg vijeća o izlasku iz vladajuće koalicije", kaže Kosor koji dodaje kako je Đurđa Adlešič potpisnik odluke o raskidu koalicije.
Prema riječima čelnog čovjeka HSLS-a, nijedan ogranak nije istupio iz HSLS-a, a iz stranke je izišlo 20-ak članova, i to isključivo dužnosnici ili zaposlenici državnih tvrtki.
Nakon izlaska iz vladajuće koalicije HDZ i HNS napadaju HSLS
Kosor odgovara na optužbe iz HDZ-a da je HSLS koaliciju napustio iz kukavičluka. "Naša odluka je više nego hrabra za manjeg koalicijskog partnera kao što je HSLS. Hrabra zato što izlazimo iz koalicije, napuštamo sve svoje funkcije, bez dogovora o prelasku u neke nove koalicije, a isključivo iz svojih programskih uvjerenja." Kosor dodaje kako je upravo HSLS predložio rebalans proračuna, što je HDZ odbio kako ne bi rezao prava određenim korisnicima proračuna. Umjesto toga, HDZ je, da bi nadoknadio novac kojeg nema, zadužio je hrvatske građane za više od 20 milijardi kuna po vrlo nepovoljnim kamatama.
Nakon izlaska iz vladajuće koalicije, HSLS dobiva prijetnje iz HDZ-a. "Lokalne i županijske organizacije HDZ-a, a posebno želim istaknuti virovitičko-podravski HDZ, prijete svim članovima HSLS-a otpuštanjem s njihovih radnih mjesta te zabranjuju skupove HSLS-a u toj županiji", objašnjava Kosor koji dodaje kako je o tome obavijestio Udrugu liberalnih stranaka Europe i predstavnike liberala u Europskom parlamentu. Na kraju dodaje kako ga je nemalo iznenadila reakcija HNS-a koji je "napao svoju sestrinsku stranku". "Jedino logično što mogu zaključiti jest da HNS želi iskoristiti prigodu da se riješi jedine političke konkurencije na političkom centru", zaključuje Kosor.