Britanska policija objavila je fotografije muškaraca za kojima traga zbog nereda koji su proteklih dana izbili diljem zemlje. Policija traga za ovim muškarcima zbog nereda u središtu grada Boltona 4. kolovoza. "Za svakoga tko ovdje namjerava izazvati nered imamo jednu jasnu poruku: pronaći ćemo vas i izvest ćemo vas pred sud", upozorio je detektiv Paul Speight.
Podsjetimo, val nasilnih prosvjeda i nereda krenuo je nakon ubojstva triju djevojčica u Southportu. Od početka nereda uhićene su stotine ljudi. Internetom se prvo proširila vijest kako iza napada stoji Ali Al-Šakati, navodni muslimanski tražitelj azila koji je u Veliku Britaniju stigao čamcem te je na listi promatranja MI6-a.
U konačnici je objavljeno kako je napadač 17-godišnji Axel Rudakubana, mladić rođen u Cardiffu kojem su roditelji podrijetlom iz Ruande. Optužen je za tri ubojstva, deset pokušaja ubojstava i posjedovanje kuhinjskog noža kojim je počinio ubojstva.
Policija vjeruje da su neredi i nemiri u gradovima diljem Velike Britanije potaknuti upravo ovim lažnim glasinama da je osumnjičeni muslimanski tražitelj azila.
Uvode se strože regulacije
Britanska vlada je ovog tjedna obećala da će procesuirati "online kriminal" i natjerati društvene mreže da poduzmu mjere protiv širenja lažnih informacija. "Društvene mreže stavile su raketne pojačivače pod ne samo dezinformacije nego i poticanje nasilja", kazala je britanska ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper.
"To je potpuna sramota i ne možemo ovako nastaviti", dodala je u intervjuu za BBC Radio 5 Live, najavivši da će policija progoniti online kriminal, kao i offline kriminal. Britanski premijer Sir Keir Starmer je tijekom ovotjedne sjednice vlade naglasio kako će oni koji su uključeni u nerede - fizički ili online - "osjetiti punu snagu zakona i biti podvrgnuti brzoj pravdi".
Peter Kyle, ministar znanosti i tehnologije, naveo je da je u razgovorima s vlasnicima društvenih mreža jasno dao do znanja njihovu odgovornost da pomognu "zaustaviti širenje dezinformacija i huškanja punih mržnje". Nije jasno ima li britanska vlada alate za pozivanje društvenih mreža na odgovornost za njihovu ulogu u neredima.
Zakon o online sigurnosti u Velikoj Britaniji, usvojen prošle godine, stvara nove obveze za društvene mreže, uključujući obvezu uklanjanja nezakonitog sadržaja kada se pojavi. Ali zakon još nije stupio na snagu jer s Ofcom, regulator zadužen za njegovo pridržavanje, još uvijek savjetuje o kodeksima prakse i smjernicama.
Ofcom je priopćio kako je borba protiv ilegalnog sadržaja na internetu "glavni prioritet". Nadzorno tijelo očekuje da će prvi set obveza prema novom zakonu, u vezi s nezakonitim sadržajem, stupiti na snagu "otprilike od kraja ove godine". Nakon što zakon stupi na snagu, Ofcom će moći kazniti tvrtke do 10 posto njihovih globalnih prihoda.