Zbog nezapamćenih obilnih kiša posljednjih nekoliko dana, dijelove Hrvatske pogodile su katastrofalne poplave, a tek se očekuje vrhunac vodenog vala. Voda ljudima ulazi u kuće, poplavljena su mnoga polja, a zatvorene mnoge prometnice u nekoliko županija. Ipak, bivši voditelj Centra obrane od poplava u sustavu Hrvatskih voda Zoran Čavlović tvrdi da Hrvatska ima "odličan sustav obrana od poplave".
"Situacija koja nam se desila nije neočekivana. Pratimo već pet, deset godina velike količine oborina i radi se o ekstremima. U zimskim periodima imamo velike količine snijega pa topljenje istog ili u ljetnom periodu velike suše", rekao je Čavlović za HRT i dodao kako ovo nisu situacije koje su nas iznenadile, ali da su neugodne.
"Kriva ilegalna gradnja"
"Hrvatska ima odličan sustav obrana od poplave koji treba stalno nadograđivati, održavati i pratiti njegovo stanje", kaže i ističe kako je naš sustav dobar stoga što imamo veliki broj retencija, odnosno prostora u kojima se vodeni val zadrži i kada je moguće onda ga ponovno ispustimo u korito.
"Hrvatske vode imaju poplavne linije označene u smislu gdje se smije, a gdje ne smije graditi ili ako se gradi, što se mora učiniti da ne bi došlo do štete na tim objektima", kaže Čavlović. Zapitao se postoji li dovoljna regulativa koja bi spriječila ilegalnu gradnju. Smatra da to nije dobro riješeno.
Govori kako je u tijeku izgradnja sustava obrane od poplave karlovačkog i sisačkog područja. Završen je sustav obrane od poplava od granica Srbije do Nove Gradiške, što je 175 kilometara. "Što se tiče odvodnje zaobalnih voda, to su drugi sustavi. Kod velikih voda, obično su velike oborine i imamo velike zaobalne vode. Potrebno je izgraditi crpne stanice, pumpe koje će vode maknuti s terena kako bi ljudi mogli normalno živjeti", rekao je.
"Hrvatska od ulaska u EU ulaže u sustav obrane"
Dodaje kako Hrvatska od kada je ušla u EU znatno ulaže u sustav obrane od poplava. Kako kaže, to su sredstva EU fondova koja se trebaju opravdati. "Sustav treba održavati. Treba se sustavno čistiti sve vodotoke od ušća prema izvoru, a ne sporadično", kaže.
Čavlović se prisjeća da je bilo problema sa zaštitarima prirode koji su tražili vizuru i nisu bili skloni građenju nasipa. Tu se zastalo. "Treba naći volju i raspoloženje zainteresiranih strana, dobro argumentirati nešto što se radi i onda će se to sigurno i učiniti", naglasio je.
Dodaje kako su štete tri do četiri puta veće od ulaganja u sustav obrane od poplava. "Treba biti razuman i reći to nama treba jer će se s vremenom pokazati koliko smo zaradili", istaknuo je. Rekao je i kako je evidentna promjena klime. Kako kaže, mi nemamo normalne situacije. Ili sve poplavi ili je sve suho, govori. "Mi moramo biti spremni da reagiramo u pravom trenutku", istaknuo je Čavlović.