Sandra Benčić (ZLB) poručila je kako su HDZ-ovi zastupnici izrazito socijalno bešćutni, kritizirajući stav Ljubice Lukačić (HDZ) koja je odbacila oporbeni prijedlog da se roditeljima njegovateljima nakon smrti djeteta naknada produlji još šest mjeseci i uputila ih je da se jave na burzu.
"Pa kako je nije sram? Imaju se pravo i saborski zastupnici, čim im istekne mandat, prijaviti na burzu, pa zašto oni dobivaju 6+6? Po čemu su oni tako sposobni ili nesposobni da ne mogu naći posao?" zapitala je Benčić.
"Mi ljude koji su izgubili dijete tjeramo da u roku od tri dana idu na burzu"
A ljudi, istaknula je, "koji zaista 20 ili 30 godina provedu izvan tržišta rada jer su morali njegovati svoju teško bolesnu djecu i onda u trenutku najveće patnje koja se može dogoditi čovjeku, jer ne postoji ništa gore od toga da izgubiš dijete, mi te ljude tjeramo da u roku od tri dana idu na burzu".
"Ne dajemo im šest do 12 mjeseci prilagodbe, mogućnost za žalovanje, da se pripreme za tržište rada i nađu posao", upozorila je. "Pa kako je nije sram?" ponovila je dodavši da će istovremeno glasati da ostane 6+6 za saborske zastupnike. Meni je to nezamislivo", rekla je.
"I taj anegdotalni primjer koji je navela, da je čula za neku osobu koja se u roku od nekoliko dana zaposlila i vozi tramvaj i da joj je tako lakše. Evo, ja Ljubici Lukačić poručujem - daj ostavku u saboru i odi se zaposli u roku od tri dana i bit će ti lakše", kazala je.
"U socijalnoj politici HDZ-ovi zastupnici pokazuju izrazitu bešćutnost i izrazitu sklonost nečemu što je još postavio njihov osnivač, a to su stališi. Gospođa je poseban stališ, a ljudi koji su izgubili djecu za njih su nebitan stališ", zaključila je u petak Benčić.
Lukačić: Produljenje naknade je nerealno
Roditelj njegovatelj nakon smrti djeteta ne ostaje bez ikakvih prava budući da se treba prijaviti na Hrvatski zavod za zapošljavanje te ondje ostvaruje naknadu, naglasila je HDZ-ovka Lukačić.
"Dakle, ne ostaje bez financijskih sredstava", rekla je te dodala i da su svi centri za socijalnu skrb dobili naputak da roditelje njegovatelje upućuju i na to da mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu naknadu. Interes vlade i Ministarstva socijalne skrbi je da se svaki roditelj njegovatelj, kad mu se takvo nešto dogodi, što prije uključi u svijet rada, "jer to je najbolji lijek", rekla je Lukačić.
A u pripremi su, navela je, izmjene Zakona o socijalnoj skrbi te će se vidjeti "postoji li bilo kakva mogućnost da se roditeljima njegovateljima produži status za možda neko kraće vrijeme, nakon kojeg bi nastavili koristiti prava sukladno propisima o tržištu rada".
Nerealnom je Lukačić ocijenila i opciju da roditelji njegovatelji, uz status koji ostvaruju, ostvare i status osobnog asistenta za dijete. "Zato što osobni asistent mora biti dostupan onim osobama s invaliditetom ili djeci s teškoćama u razvoju koji se mogu uključiti u zajednicu", objasnila je.
Sasvim je sigurno da roditeljima njegovateljima treba neka pomoć, ali nije realno očekivati je u obliku osobne asistencije, dodala je.