Zvjerski je mučio i ubijao milijune u Africi. U Belgiji i danas ima spomenike

Foto: Wiki

Leopold II., belgijski kralj od 1865. do 1909., postao je jedan od najpoznatijih kolonijalnih vladara u povijesti, prvenstveno zbog svog privatnog posjeda - Slobodne Države Kongo. Dok su europske sile u drugoj polovici 19. stoljeća osvajale prekomorske teritorije, Leopold II. je htio osigurati Belgiji kolonijalni posjed, no belgijski parlament nije bio voljan ulagati u taj pothvat.

Upravo zato on je zaobišao parlament. Uz pomoć britanskog istraživača Henryja Mortona Stanleyja organizirao je ekspedicije u središnju Afriku te kroz niz diplomatskih manevara, lažnih humanitarnih obećanja i zahvaljujući međunarodnoj podršci uspio prisvojiti ogromno područje Konga.

Na Berlinskoj konferenciji 1884.-1885., kada su europske sile dijelile Afriku, Leopold II. je uspio uvjeriti sudionike da će voditi Kongo u ime slobodne trgovine i humanitarnih ciljeva, dok je zapravo stvorio osobni posjed na kojem je imao apsolutnu vlast. Slobodna Država Kongo službeno je priznata kao njegov privatni posjed 5. veljače 1885., a ostala je pod njegovom kontrolom sve do 15. studenog 1908., kada je, pod međunarodnim pritiskom, bio prisiljen prepustiti je belgijskoj državi.

Brutalna eksploatacija i zločini u Slobodnoj Državi Kongo

Nakon što je preuzeo kontrolu nad Kongom, uspostavio je jedan od najrepresivnijih i najbrutalnijih kolonijalnih režima u povijesti. Glavni cilj bilo je iskorištavanje prirodnih bogatstava, prvenstveno slonovače i kaučuka, koja su se koristili za financiranje njegovih ambicija u Europi. Kako bi povećao proizvodnju, uveo je sustav prisilnog rada koji je uključivao sustavne represije, mučenja i egzekucije.

Jedan od najpoznatijih zločina bilo je odsijecanje ruku onima koji nisu ispunjavali kvote proizvodnje kaučuka. Belgijske kolonijalne vlasti i privatne kompanije koristile su batine, okove i masovna ubojstva kako bi osigurale radnu snagu.

Karikatura iz časopisa Punch iz 1906. godine, koju je nacrtao Edward Linley Sambourne, prikazuje Leopolda II. kao gumenu zmiju koja obavija kongoanskog sakupljača kaučuka.

Pretpostavlja se da je od 1885. do 1908. godine zbog izrabljivanja, bolesti, gladi i masovnih ubojstava živote izgubilo između 5 i 10 milijuna ljudi, što predstavlja jednu od najvećih humanitarnih katastrofa tog vremena.

Sustavna brutalnost postala je poznata široj javnosti krajem 19. i početkom 20. stoljeća zahvaljujući izvještajima britanskog konzula Rogera Casementa i aktivizmu pojedinaca poput Edmunda Denea Morela i Marka Twaina, koji su pokrenuli međunarodnu kampanju protiv zločina u Kongu. Pod međunarodnim pritiskom Leopold II. bio je prisiljen 1908. godine prepustiti kontrolu nad Kongom belgijskoj državi, koja ga je tada proglasila Belgijskim Kongom.

Leopold II. u Belgiji danas: Kontroverze i odnos prema njegovoj ostavštini

Dugi niz godina Leopold II. je u Belgiji slavljen kao vladar koji je modernizirao državu i proširio njezin utjecaj. Njegov kip stoji na nekoliko javnih mjesta, a u prošlosti su se njegova dostignuća često veličala. Međutim, u novije vrijeme javnost sve više prepoznaje razmjere njegovih zločina, a protesti protiv kolonijalne prošlosti Belgije postali su učestaliji.

Vandalizirano poprsje Leopolda II. 2020. godine

Pokret Black Lives Matter i širi val antikolonijalnih inicijativa doveli su do novih zahtjeva za uklanjanjem kipova Leopolda II. diljem Belgije. Tijekom prosvjeda 2020. godine neki od tih kipova su vandalizirani, dok su lokalne vlasti u nekoliko gradova, poput Antwerpena i Genta, odlučile trajno ih ukloniti. Ipak, belgijska vlada nikada nije službeno priznala genocidni karakter Leopoldove vladavine niti je uvela konkretne reparacije prema Kongu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.