Bandićevci nastavljaju s obećanjima: "Tražit ćemo 1, 5 milijardi kuna više za obrazovanje"

Foto: FAH

STRANKA Milana Bandića danas se putem priopćenja za javnost očitovala o svojoj obrazovnoj politici. Priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti.

"Obrazovanje treba biti uporište hrvatske sutrašnjice, glavna je poruka s današnje konferencije za novinare održane u sjedištu Stranke rada i solidarnosti. Na konferenciji su govorili Jelena Pavičić Vukičević, potpredsjednica Stranke rada i solidarnosti i prva kandidatkinja na listi Koalicije za Premijera u I. izbornoj jedinici, Gordana Rusak, treća kandidatkinja na listi Koalicije za Premijera u I. izbornoj jedinici i Slobodan Prosperov Novak, hrvatski povjesničar književnosti.

Jelena Pavičić Vukičević istaknula je da se hrvatski obrazovni sutav može poboljšati samo povećanjem ulaganja u njega.

„Danas se za obrazovanje na državnoj razini izdvaja 13, 8 milijardi kuna. Pokazuje se, međutim, da taj novac nije dostatan za osuvremenjivanje i potrebna poboljšanja koji bi se trabali provesti u segmentu obrazovanja. Stoga je prva stvar na kojoj ćemo kao Koalicija inzistirati povećanje proračunskog novca za 1, 5 milijardi kuna. To povećanje tražimo da bismo ispunili očekivanja naših sugrađana.

Rukovodimo se time da učitelj more biti u fokusu, a kako će biti u fokusu kada je ta struka među najpotplaćenijima u Hrvatskoj. Upravo je profesor ili nastavnik najodgovorniji za obrazovanje djece! Treba omogućiti ljudima da pokažu svoje potencijale te ulagati u mrežu obrazovnih ustavnova. Samo suvremeno opremljene učionice mogu dati onaj sinergijski učinak u sustavu i poboljšanje njegove kvalitete, pritom ne mislimo na ocjene nego na znanja i kompetencije koje učenici trebaju steći kako bi se suočili s potrebama na tržištama rada. Zato još jednom pozivam roditelje da sačuvaju račune jer ćemo im vratiti taj novac odlukom na sjednici Vlade“, naglasila je Jelena Pavičić Vukičević.


Osvrnula se i na pitanje kurikularne reforme koja je podigla prašinu u javnosti.

O kurikularnoj reformi

„Nitko nije protiv kurikuluma, ali njegova izrada ima svoju metodologiju. Treba odraditi konačni tekst kurikuluma kako bi se mogao uspješo implementirati u škole, a kada se završi tekst, potrebeno ga je kroz primjenu stalno evaluirati. Sve što se moglo čuti o tom revolucionarnom dokumentu, nije istina jer i ovaj aktualni kao i onaj iz 2011. organiziran je prema znanstvenim cjelinama i u njemu nema ničega novog. Glavni je problem obrazovnog sustava pitanja ulaganje u njega. Ako se neće ulagati u standard učenika i profesora, mi građane dovodimo u zabludu. Dokument kurikuluma će samo na drugačiji način posložiti sadržaj prema znanstvenim disciplinama, ali sam kurikulum nije čarobni štapić.

Ne smiju se davati lažna obećanja. Neće novi kurikulum otvoriti nova radna mjesta, niti će profesori biti zadovoljniji. To možemo samo dodatnim ulaganjem u cjelokupni sustav obrazovanja“, istaknula je Jelena Pavičić Vukičević.

Treća kandidatkinja na listi Koalicije za Premijera u I. Izbornoj jedinici Gordana Rusak rekla je kako se niti jedna reforma u Hrvatskoj neće moći provesti bez kvalitetne reforme obrazovanja.

Rusak o vraćanju na ideologiju


„Nitko od nas ne smatra da reforma obrazovanja nije potreba, ali treba ju napraviti kvalitetno. Kada sam govorila o kurikulumu, istaknula sam da se treba osvrnuti i na primjedbe koje su upućene na njega od strane samih profesora i struke općenito. No, uvijek se vraćamo na ideologiju. Postavila sam pitanje koje je proizašlo iz teksta dokumenta kurikuluma: želimo li na tržištu više ekonomista, filologa, povjesničara i ostalih društvenih i humanističkih zvanja, a manje biotehnologa, inženjera, kemičara i drugih zvanja koji su nositelji proizvodnje pa tako i gospodarstva. Moram reći da ukoliko se  ovaj kurikulum ne popravi, za 10 godina ćemo imati još goru situaciju u obrazovanju kao i na tržištu rada. Moramo imati u vidu da određene struke nose gospodarstvo i u tom smislu treba se rukovoditi u kurikulumu. Te sam primjedbe dobivala od samih profesora i kao političarka u Saboru sam morala reagirati. Moja savjest mi nije dozvoljavala da šutim! Smatram da reforma obrazovanja mora ići dalje, no ona mora odgovoriti na pitanja koja su sporna. Do sada na njih nitko nije odgovorio niti pokazao analize, projekcije i odjeke koje će takva reforma imati na naše gospodarstvo. Sve se svodilo na ideološku razinu“, objasnila je Rusak.

Povjesničar književnosti Slobodan Prosperov Novak rekao je kako se upravo danas dogodila dosad najveća uzurpacija predizborne kampanje.

„Svi se u Hrvatskoj prave blesavi, a danas je u 40.000 primjeraka štampan virus pravopisa, koji  se popularno zove Jovanovićev pravopis jer ga je on uveo dok je bio ministar znanosti i obrazovanja!  Nasilno se nameće jedan pravopis koji  nema konseznus struke već je koncipiran isključivo ideološki. Bilo bi bolje da se danas tiskala knjiga o bon tonu u 40.000 primjeraka“,  rekao je Slobodan Prosperov Novak", zaključuje se u priopćenju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.