ASTRAZENECA je u suradnji sa Sveučilištem Oxford u samo devet mjeseci proizvela sigurno i učinkovito cjepivo protiv covida-19. No, nakon niza pogrešnih koraka tu su kompaniju dočekale kritike političara i zdravstvenih djelatnika što je ocrnilo njen imidž heroja pandemije koronavirusa.
Prvo je AstraZeneca tijekom kliničkih testiranja zabunom nekim ispitanicima dala pola doze cjepiva, a kasnije je o tome događaju izostavila ključne informacije.
Američki regulatori doveli su u pitanje točnost njenih podataka o sigurnosti i djelotvornosti cjepiva, a ozbiljna kašnjenja isporuke u Europu rezultirala su političkim slomom odnosa s čelnicima EU.
"AstraZeneca je tvrtka koja ne objavljuje sve informacije, u nju se ne možemo pouzdati", rekao je Philippe Lamberts, član Europskog parlamenta.
Zbog neuspjeha AstraZenece da isporuči desetke milijuna obećanih doza Europskoj uniji, ta je organizacija nametnula ograničenja izvoza te već spriječila barem jednu isporuku cjepiva u Australiju, piše CNN.
Različiti podaci o djelotvornosti cjepiva
Američki Nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti izrazio je početkom ovog tjedna zabrinutost da je AstraZeneca predstavila "zastarjele" podatke o ispitivanju učinkovitosti. Glavni američki stručnjak za zarazne bolesti Anthony Fauci rekao je da se radi o grešci koja bi mogla smanjiti povjerenje u inače "vrlo dobro cjepivo".
AstraZeneca je danas objavila ažurirane podatke izvijestivši da su ispitivanja pokazala kako je njeno cjepivo 76% djelotvorno u sprječavanju zaraze covidom-19. Ranije ovog tjedna priopćili su da je 79% učinkovito.
"Rade pogrešku jednu za drugom", rekao je Jeffrey Lazarus s Instituta za globalno zdravlje u Barceloni.
Malo iskustva s cjepivima
AstraZeneca je u pandemiju koronavirusa ušla s malo iskustva s cjepivima. Posljednjih godina dobivala je velik dio prihoda od proizvodnje poznatih lijekova protiv raka. Kada je došla najezda covida-19, kompanija je odlučila ući u utrku za što bržom proizvodnjom cjepiva.
"Mislim da nikada nisu namjeravali biti tvrtka koja se bavi cjepivima. Ušli su u ovaj projekt jer su željeli pomoći čovječanstvu i boriti se protiv pošasti covida", rekao je Andrew Berens, analitičar farmaceutskih proizvoda iz SVB Leerink.
Trud se ubrzo isplatio te je Velika Britanija krajem prosinca dala AstraZeneci odobrenje za hitnu uporabu, što je EU učinio mjesec dana kasnije. Budući da je cjepivo bilo jeftinije od ostalih na tržištu i moglo se čuvati na višim temperaturama, mnogi su rekli kako se radi o velikom koraku u borbi protiv pandemije.
AstraZeneca je navela kako će u znaku dobre volje tijekom pandemije zemljama isporučivati svoje cjepivo po cijeni proizvodnje, odnosno bez dobiti.
No, uskoro su se počeli pojavljivati novi problemi. U siječnju je njemački Odbor za cjepiva kazao kako se cjepivo AstraZenece ne smije davati osobama starijim od 65 godina, pozivajući se na nedovoljni broj podataka za tu dobnu skupinu. Francuska je također u početku davala to cjepivo samo mlađima od 65 godina. Obje su zemlje kasnije promijenile tu odluku.
AstraZeneca je navela kako podaci iz njene kliničke studije pokazuju da je cjepivo učinkovito i u skupini starijoj od 65 godina.
Kašnjenje isporuka
Da je sve bilo u redu s pošiljkama cjepiva, u Europi bi vjerojatno zanemarili te prvotne greške. No kontinuirano kašnjenje isporuke doza pokrenulo je političku krizu u EU. Čelnici Europske unije sastat će se danas kako bi odlučili hoće li usvojiti prijedloge Europske komisije za još strožu kontrolu izvoza cjepiva proizvedenih u bloku, uključujući i AstraZenecu.
Stvar se dodatno zahuktala nakon što je ovoga tjedna tijekom kontrole talijanske tvornice otkriveno 29 milijuna doza cjepiva AstraZeneca. Glasnogovornik tvrtke je negirao da se radi o skrivenim zalihama, rekavši da su te doze proizvedene izvan Europske unije i da su prevezene u tvornicu prije distribucije u Europu i zemlje sa srednjim i niskim dohotkom.
Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis rekao je da ne može komentirati podrijetlo ili potencijalnu upotrebu doza otkrivenih u Italiji, ali je napomenuo da je proizvođač lijekova "jako daleko od svojih ugovornih obveza".
Krvni ugrušci
Tvrtku su pogodili i drugi problemi, poput sumnje da njihovo cjepivo izaziva stvaranje krvnih ugrušaka zbog čega je početkom ovog mjeseca više od desetak europskih zemalja obustavilo cijepljenje AstraZenecom. Europska agencija za lijekove (EMA) je prošloga tjedna obavila hitnu reviziju i ponovno zaključila da je cjepivo sigurno za upotrebu.
No neki drugi događaji, poput navodnog pogrešnog prikazivanja podataka u nedavnim američkim ispitivanjima, nesumnjivo su narušili reputaciju tvrtke, posebno u usporedbi s drugim proizvođačima lijekova koji su na tržište izbacili sigurna i učinkovita cjepiva, ali bez konstantnih skandala.
Ronn Torossian, izvršni direktor PR kompanije 5W, kazao je kako se problemi s AstraZenecom javljaju u trenutku kada pada nepovjerenje građana u vlasti i njihove odluke u vezi mjera.
"Javnost je već od prije sumnjičava. Mislim da će AstraZeneca u ovom trenutku vrlo, vrlo teško riješiti ovaj problem", dodao je.
Primajte na mail pregled najčitanijih vijesti dana, na kraju svakog dana. Pretplatite se na Index Newsletter.