Foto: Hina/EPA
AMERIKA u srijedu odaje počast Martinu Lutheru Kingu, ikoni mirne borbe protiv rasnih nejednakosti kojeg je prije 50 godina u Memphisu ubio bijeli segregacionist.
Četvrtog travnja 1968. je crni pastor smrtno ranjen vatrenim oružjem na balkonu motela u Memphisu, kamo je došao podržati potplaćene radnike u štrajku. Njegova smrt u dobi od 39 godina je pokrenula pobune u nekoliko velikih američkih gradova.
Pedeset godina kasnije, predviđeni su skupovi odavanja počasti u Washingtonu i ispred motela Lorraine u Memphisu koji je pretvoren u muzej.
Trump: Ostavio nam je naslijeđe pravde i mira
Svake godine se u Sjedinjenim Državama na rođendan Martina Luthera Kinga, 15. siječnja odaje počast tom poborniku rasne jednakosti i nenasilja.
"Iako je nepravedno otišao sa Zemlje, ostavio nam je naslijeđe pravde i mira", rekao je predsjednik Donald Trump u službenom priopćenju prigodom 50. obljetnice smrti Martina Luthera Kinga.
"Moramo aktivno nastojati ostvariti njegov san o zajedničkom životu jednog naroda sa zajedničkim ciljem", dodao je predsjednik.
Posljednji Kingov govor: "Večeras sam sretan. Ne bojim se nikoga!"
U svom posljednjem govoru u Memphisu dan prije nego što je ubijen, Martin Luther King je rekao da njegov narod još čeka dug put, ali da će stići do obećane zemlje, možda i bez njega.
"Večeras želim da znate da ćemo mi, kao narod, stići do obećane zemlje. Zato sam sretan večeras. Nemam nikakvih briga. Ne bojim se nikoga!".
"Problemi protiv kojih se borio danas su još gori"
Guardian je objavio snimku na kojoj učenici iz Kingove bivše škole u Atlanti recitiraju njegov slavni govor naslovljen riječima "Imam san". CBS News razgovarao je s voditeljicom Nacionalnog muzeja građanskih prava u Memphisu Terri Lee Freeman, koja je komentirala stanje u američkom društvu 50 godina nakon Kingove smrti.
"Problemi protiv kojih se borio King još uvijek su prisutni. Zapravo, u nekim aspektima su se još pogoršali", rekla je Freeman.