Amerika ima rekordno niske zalihe dizelskog goriva

Foto: EPA

ZALIHE dizelskog goriva u SAD-u su na rekordno niskoj razini. 

SAD ima dizelskog goriva za samo 25 dana, a trenutno nema mogućnosti za stvaranje novih zaliha u okviru vlastitih kapaciteta. Radi se o najnižoj razini zaliha još od 2008. godine. Naime, rafinerije su izvan funkcije zbog redovnog sezonskog održavanja, a na tržištu trenutno zbog sveprisutne krize i divljanja cijena vlada nestašica. 

Pronašli privremeno rješenje, preusmjerili tankere prema SAD-u

Prema izvorima EIA-e (U.S. Energy Information Administration), zalihe su, primjerice, u regiji Nova Engleska gdje se dizel koristi i za grijanje pale na svega jednu trećinu uobičajenih kakve su bile u razdoblju od 1993. godine pa sve do danas. Sve to rezultiralo je rastom cijena dizelskog goriva. 

Ali u Americi su pronašli privremeno rješenje. Kako doznaje Bloomberg, dva tankera s oko milijun barela dizelskog goriva koji su bili na putu za Europu su preusmjereni i sad plove za New York. Sustav cestovnog transporta u Americi dnevno treba čak 128 milijuna galona dizelskog goriva.

Potražnja za dizelom se brzo oporavila nakon pandemije

Za razliku od plina i mlaznog goriva, potražnja za dizelom oporavila se mnogo brže od pandemije. Dizel se koristi za prijevoz robe, kao i za pogon građevinskih, poljoprivrednih i vojnih vozila i opreme.

U 2021. samo je prometni sektor SAD-a potrošio 46,82 milijarde galona, ​​ili 1,11 milijardi barela dizelskog goriva, što je u prosjeku oko 128 milijuna galona dnevno.

Uz veću potražnju za ovim gorivom, trgovci plaćaju više za brze isporuke nego za dugoročne isporuke i očekuju da će cijene u budućnosti pasti. To je struktura tržišta poznata kao "backwardation", što znači da je dobavljačima isplativije prodavati sada.

Snažna američka i međunarodna potražnja, smanjenje domaćih rafinerijskih kapaciteta i sankcije na uvoz ruske nafte držali su tržište dizela napetim tijekom cijele godine.

Mogućnosti američke vlade

Ako se zalihe dizela nastave smanjivati ​​bez intervencije vlade, utjecaj na troškove prijevoza robe mogao bi još više povećati inflaciju. Bidenova administracija nedavno je objavila da će iskoristiti hitne rezerve nafte u zemlji kako bi se suprotstavila rastućim cijenama plina, unatoč zabrinutosti oko dugoročne učinkovitosti.

Dužnosnici Bijele kuće također nisu u potpunosti isključili ograničenja izvoza goriva, ali su Američki institut za naftu i Američki proizvođači goriva i petrokemije početkom listopada poslali zajedničko pismo izražavajući svoju zabrinutost.

"Zabrana ili ograničavanje izvoza rafiniranih proizvoda vjerojatno bi smanjilo razine zaliha, smanjilo domaće rafinerijske kapacitete, izvršilo pritisak na rast potrošačkih cijena goriva i otuđilo američke saveznike tijekom rata", napisala je skupina dužnosnika.

Postavljanje minimalnih razina zaliha moglo bi također utjecati na broj izvoza koji se šalju u strane zemlje. Pa čak i ako domaća ponuda doživi određeno olakšanje, to bi moglo povećati cijene u ostatku svijeta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.