Ambasadorica RH u Tel Avivu: Izrael nam je zahvalan jer smo glasali protiv primirja

Screenshot: HRT

Izrael je pojačao udare na položaje Hamasa. Specijalne postrojbe Izraelskih obrambenih snaga čiste podzemne tunele od Hamasovih terorista. Navodno ima značajnih gubitaka na jednoj i drugoj strani. Prema izraelskim izvorima, oko 80 posto stanovništva iz sjevernog dijela Gaze napustilo je taj teritorij, a izraelska kopnena vojska praćena zračnim snagama ušla je s tri strane u Gazu.

Hrvatska ambasadorica se javila iz Tel Aviva za HRT

Prema izjavi izraelskog ministra obrane, Izrael je ostvario velik napredak, ali je pretrpio i značajne gubitke, rekla je za program HRT-a Vesela Mrđen Korać, hrvatska veleposlanica u Izraelu. Jutros je objavljeno da je ubijeno devet izraelskih vojnika.

"Što se tiče Gaze, bez obzira na vjerodostojnost izvora koje imamo na raspolaganju, za pretpostaviti je da se radi o ogromnom broju ubijenih, raseljenih i ranjenih. Može se zaključiti da je kompletno civilno stanovništvo u vrlo kritičnoj situaciji", poručila je Mrđen Korać. Izraelsko čelništvo najavilo je ratni sukob koji će trajati najmanje nekoliko tjedana, odnosno mjeseci.

"Je li Izrael za takav dugotrajan sukob, širih regionalnih razmjera, spreman - teško je ocijeniti. Službeno stajalište izraelskog vrha je kako se radi o ratu koji određuje opstanak izraelske države. Prioritet je onesposobiti Hamas, vojno i upravno, za njegovo buduće djelovanje u Pojasu Gaze, ali uz istovremeno oslobađanje 230 zatočenih Izraelaca, što su međusobno dva suprotstavljena cilja", rekla je Mrđen Korać.

Izrael je pritvorio nekoliko vodećih ljudi, kaže ambasadorica

Pored toga, Izrael nastoji zadržati nisku razinu sukoba na sjevernoj granici s Hezbolahom tako da trenutno odgovara na pojedinačne incidente. To isto radi s Hutima iz Jemena koji napadaju južni Izrael, a istovremeno nastoji zadržati kontrolu na Zapadnoj obali.

"Izrael je pritvorio nekoliko vodećih ljudi, židovskih naseljenika, na Zapadnoj obali, kako bi spriječio rasplamsavanje sukoba", istaknula je veleposlanica. Rekla je i kako su čelnici različitih država dolazili u Izrael u posjete solidarnosti, a među njima je bio i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

"Našem ministru su prikazani konkretni detalji tog stravičnog pokolja koji je izvršen nad Izraelom. Također, susreo se s obiteljima zatočenih Izraelaca koje drži Hamas, koji su podijelili svoje teške osobne priče. Ministar se susreo i s latinskim patrijarhom u Svetoj Zemlji, te su razmijenjena mišljenja o teškoj humanitarnoj situaciji i o nužnosti političkog projekta koji bi osigurao dugoročno rješenje izraelsko-palestinskih odnosa", pojasnila je Mrđen Korać.

"Izraelske vlasti prate svaki glas u UN-u, naš glas ima izvanredan značaj za odnose"

Veleposlanica je otkrila kako je Izrael reagirao na hrvatsko "ne" rezoluciji UN-a, odnosno prijedlog Jordana o prestanku izraelskih napada na Gazu.

"Izraelske vlasti, mediji, udruge, ali i šira javnost, prate svaki glas u UN-u, svaku pojedinačnu izjavu stranih dužnosnika, a posebno je to u fokusu od 7. listopada. Ovaj glas na Općoj skupštini ima izvanredan značaj za izraelsko-hrvatske odnose jer se radi o povijesno vrlo teškom trenutku za Izrael. Zahvale dobivamo na svim razinama. Ministar Cohen je po završetku posjeta solidarnosti ministra Grlića Radmana rekao da je ovaj posjet bio kratak, važan i oni ga nikada neće zaboraviti", zaključila je Mrđen Korać.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.