Hrebak: Hrvatska će drugi put reći "ne" NATO-u

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Teške riječi razmijenili su zastupnici vladajućih i oporbe uoči početka plenarne rasprave o sudjelovanju hrvatskih vojnika u 13 međunarodnih misija, među kojima je i misija NSATU, za koju predsjednik Republike nije dao prethodnu suglasnost.

Dok je oporba poručivala da nema dovoljno podataka o samoj misiji te nisu stvoreni preduvjeti da se o njoj glasa, vladajući su uzvraćali da predsjednik Milanović laže i izabrao je stranu Rusije. "Kao jedna od blentavih, tupavih oporbenih šuša, kako nas premijer naziva, želim istaknuti da je premijer Plenković taj koji silom urušava Ustav i institucije", kazala je Dalija Orešković (DOiSIP) tražeći stanku.

Optužila je Plenkovića da "fake newsom" vodi rat protiv Hrvatske. "On je jedan neprosvijećeni apsolutist i bit inzistiranja na slanju vojnika u Wiesbaden je težnja Plenkovića da ostvari samovlast u državi, glasanje o tom pitanju je glasanje o Plenkoviću. Na tom pitanju nema moju podršku", poručila je Orešković.

Selak Raspudić: Ne možemo pobjeći od svoje odgovornosti

Marija Selak Raspudić (NZ) rekla je da zastupnici nemaju dovoljno informacija o bitnim sigurnosnim temama jer se predsjednik i premijer zbog međusobnog animoziteta nisu mogli dogovoriti. "Sabor od svoje odgovornosti u političkim, pa i vojnim i sigurnosnim temama, ne može pobjeći", upozorila je. 

Pozvala je da se raspravlja o meritumu, a to su odnos prema NATO-u i vojno sigurnosna budućnost Hrvatske. "Naša najveća sigurnosna ugroza je neusuglašenost naše vojne i obrambene politike", istaknula je. 

Siniša Hajdaš Dončić (SDP) naglasio je da njegova stranka nema nikakvih dvojbi oko pomoći Ukrajini, ali ima "tamo gdje nisu stvoreni određeni preduvjeti, gdje nije sazvana sjednica Vijeća za obranu". "Nemamo potpune informacije o tome što se sprema, prihvaćanje misije na summitu NATO-a ne znači i sudjelovanje u tim misijama", kazao je i "s gnušanjem" odbacio tezu da je SDP proruska stranka.

Kekin: Pitanje je trebamo li pomoći ljudskim kapacitetima

"Mi ćemo za 12 odluka glasati. Jedan, dva, tri, četiri... dvanaest smo na pravoj strani i za 13. smo na pravoj strani", istaknuo je Bauk. 

Ivana Kekin (Možemo) ne dvoji da Ukrajina zaslužuje pomoć, no pita trebamo li pomoći i ljudskim kapacitetima. "Odgovor su trebali u konstruktivnom dijalogu pokušati dati nositelji najviših funkcija, no zbog netrpeljivosti oni to nisu ni pokušali", kazala je.

Miro Bulj (Most) naglasio je da njegova stranka neće "nikada podržati slanje hrvatskih vojnika tamo gdje se ratuje". Smatra da vojska treba braniti državnu granicu od ilegalnih migranata. "Nismo ni ruski ni američki, nego igrači hrvatskog naroda", rekao je. 

HDZ-ovci napadali oporbu

Zastupnici vladajuće većine uzvratili su da lažu i predsjednik Milanović i SDP, da nema dvojbe da su izabrali stranu Rusije i Putina te da rade protiv hrvatskih nacionalnih interesa. "To može raditi samo netko tko je politička štetočina", kazala je Majda Burić (HDZ). 

"Kakva dvojba može biti između žrtve i agresora, ili ste za žrtvu ili za agresora", dodao je Ante Sanader (HDZ).

"Oni moraju glasati protiv jer ih je strah da će im Milanović doći za predsjednika jer predsjednik države sigurno neće još dugo biti", rekao je Petar Šimić (HDZ).

Kekin: Nije 30, nego devet zemalja pristalo sudjelovati u toj misiji

"HDZ je primao pozajmice od ljudi koji su imali ekskluzivne plinske ugovore s Rusijom, bivši šef je zbog ruskih veza morao otići, HDZ je predao Agrokor Rusima, ministar vanjskih poslova šaptao Lavrovu poeziju, a Kolinda Grabar-Kitarović ljubila Putina", uzvratila im je Mirela Ahmetović (SDP).

Dario Hrebak (HSLS) podsjeća da će Hrvatska drugi put NATO partnerima reći "ne". "Trideset zemalja članica NATO-a kaže 'da' i da imaju informacije, jedine dvije članice NATO-a koje će reći 'ne' su Mađarska i Hrvatska", istaknuo je.

"Nije 30, nego devet zemalja dosad pristalo sudjelovati u toj misiji", ispravila ga je Kekin.

U raspravu se uključio i predsjednik sabora Gordan Jandroković. "U Washingtonu je 31 zemlja rekla 'da' misiji, samo Mađarska je bila protiv, devet se dosad aktivno uključilo, ali nijedna druga osim Hrvatske nije rekla 'ne'", ustvrdio je.
 

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.