Žene u Europskoj uniji zarađuju 16 posto manje od muškaraca, u Hrvatskoj deset posto manje!

Screenshot: EU

EUROPSKA komisija objavila je da je razlika u visini plaća žena i muškaraca u Europskoj uniji 16.2 posto. To znači da žene moraju raditi 59 dana duže da bi zaradile istu plaću kao i muškarci u protekloj godini.

Europski dan jednakih plaća stoga se obilježava danas 28. veljače 2013, odnosno 59. dan od početka godine, stoji u priopćenju Vladinog Ureda za ravnopravnost spolova.

Obilježavanjem Dana jednakih plaća upozorava se na razlike u plaćama između žena i muškaraca za posao iste vrijednosti i na mjestima iste složenosti i odgovornosti. Nacionalni statistički pokazatelji razlika u plaćama utječu na izračun pa se Dan jednakih plaća obilježava i u travnju u zemljama s najvećim razlikama u primanjima.

U Hrvatskoj muškarci deset posto više plaćeni!
 
U Hrvatskoj je službeni jaz u plaćama 10,6 posto. Ta je razlika i veća u nekim djelatnostima  s pretežito ženskom radnom snagom poput osiguranja i financijskog poslovanja, zdravstva i socijalne skrbi te prerađivačkoj industriji. Jednaka plaća znači jednaku naknadu za istu vrstu posla, istu složenost, odgovornost i rad iste vrijednosti. Važećim hrvatskim zakonodavstvom takva vrste diskriminacije je zabranjena.
 
Najčešći razlozi za razlike u plaćama između žena i muškaraca:

  • Vrijednost rada kojeg obavljaju žene je podcijenjena
  • U profesijama u kojima je veći udio žena, plaće su niže od nacionalnog prosjeka
  • Žene češće prekidaju radni staž zbog obiteljskih obveza
  • Žene u prosjeku zarađuju manje jer muškarci uglavnom rade u bolje plaćenim sektorima i na bolje plaćenim radnim mjestima
  • Žene se često susreću sa ""staklenim stropom" i otežano im je napredovanje na bolje pozicije iako imaju iste kvalifikacije kao i muškarci
  • Zbog stereotipa i čvrsto ukorijenjenim rodnim ulogama još uvijek posao dijelimo  na "muški" i "ženski".

Različitim javnim akcijama želi se ukazati da žene moraju raditi određeni broj dana duže da bi zaradile istu plaću kao i muškarci u prethodnoj kalendarskoj godini. Najčešće se na taj dan nose crvene torbe i crvene cipele da bi se upozorilo  na stanje na bankovnim računima zbog nižih primanja, organiziraju se informativni punktovi na javnim mjestima i potiču prolaznici na razgovor o ovom problem. U kafićima i restoranima organizira se  tzv. "Unhappy Hour" nakon radnog vremena te se nude popusti na jelo i piće u visini razlike u plaćama, trgovine se potiču na ukrašavanje izloga crvenim torbama, organiziraju se javne rasprave i radionice na temu borbe za jednake plaće u koje se uključuje udruge poslodavaca, sindikate, političare/ke, poznate osobe iz javnog života.

 

"Jednakost se isplati"
                
Europska komisija pokrenula je projekt "Jednakost se isplati"  kojim želi pružiti podršku onim poslodavcima koji su pokazali interes za uklanjanjem jaza u plaćama. Cilj projekta je učiniti ravnopravnost spolova i pitanje jednakih plaća "poslovnom temom". Zbog demografskih promjena i starenja pučanstva, manjka stručne radne snage, inicijativom se želi omogućiti tvrtkama da lakše dođu do radnog potencijala žena. Projekt uključuje osposobljavanje tvrtki za uklanjanje jaza u plaćama čime se doprinosi ostvarivanju ciljeva Strategije Europa 2020 pri čemu je sudjelovanje žena na tržištu rada nužan preduvjet.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.