PROŠLOTJEDNI masakr u sirijskom gradu Houli svoj nastavak dobiva u prepucavanju dviju sukobljenih strana i međusobnom optuživanju za masakr, ali i medijskoj pompi uz pomoć koje se pokušava podržati jedna ili duga verzija priče.
Lažna propaganda
Međutim, fotografija zapravo datira iz 2003. godine, a prikazuje iračkog dječaka koji preskače preko desetaka bijelih vreća s kosturima koji su pronađeni u pustinji južno od Bagdada. Fotograf Marco di Lauro kaže kako je skoro pao sa stolice kada je vidio da je BBC pokušao njegovu fotografiju koja nema veze sa Sirijom "prodati" kao rad aktivista iz Houle.
"Zaprepašten sam činjenicom da tako velika kuća kao što je BBC ne provjerava izvore te je spremna objaviti fotografije koje pošalje doslovno bilo tko, od aktivista do novinara amatera. Netko se ovdje ilegalno koristi mojom fotografijom u svrhu antisirijske propagande, a to nije u redu", kazao je di Lauro za Daily Telegraph.
BBC uvijek podržava NATO-ove ratove
BBC-jev glasnogovornik kazao je kako je fotografija s teksta maknuta čim je utvrđen pravi izvor. Pritom je naglasio kako se BBC ogradio navodom da se autentičnost fotografije "ne može nezavisno potvrditi". Međutim, ta je fraza zapravo postala lajt motiv medijskog pokrivanja u Siriji. Zahvaljujući toj mantri objavljene su brojne snimke, servirane kao autentična djela aktivista s mjesta događaja, a za koje se naknadno utvrdilo da s mjestom događaja veze nemaju.
"BBC je kao British Bombing Club i uvijek podržava NATO-ove ratove. Iako vjerujem da autor teksta nije osobno uključen u zavjeru, sve je to dio opće atmosfere u BBC-u koja uvijek zove na intervenciju i bombardiranje od strane NATO-a", rekao je za RT", novinar i pisac Afshin Rattansi.