Uskoro sastanak Putina, Porošenka i Barrosa?

Foto: Gulivr image/Getty images

PREDSTAVNICI Rusije, Ukrajine i Europske komisije dogovorili su se razgovarati o sporovima o plinu i sporazumu o slobodnoj trgovini EU-Ukrajina usporedo s naporima na stabilizaciji stanja u Ukrajini, rekao je u četvrtak EU.

Ruski predsjednik Vladimir Putin, ukrajinski predsjednik Petro Porošenko i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso trebali bi se sastati i razgovarati, rekao je izvor iz Europske komisije, ali zasada još nije dogovoreno gdje i kada.

Podizanje razgovora o sporovima na razinu predsjednika izgleda da pruža nadu za smanjivanje napetosti oko Ukrajine utonule u krizu koja je dovela odnose Rusije i Zapada na niske grane.

Barroso je telefonski razgovarao s Putinom u četvrtak o načinima rješavanja krize u Ukrajini, rekla je Komisija u priopćenju.

"Dogovoreno je održavanje konzultacija između predsjednika Rusije, Ukrajine i Europske komisije o pitanjima povezanim s provedbom Sporazuma o pridruživanju (između EU-a i Ukrajine) kao i o opskrbi plinom usporedo s naporima na stabilizaciji političkog i sigurnosnog stanja", rečeno je u priopćenju.

"O konkretnim dogovorima za ove razgovore će se još raspravljati kroz odgovarajuće diplomatske kanale", rekla je Komisija.

Niz trostranih pregovora o plinskom sporu u kojima su sudjelovali ministri energetike Ukrajine i Rusije te europski povjerenik za energetiku Guenther Oettinger su propali u lipnju nakon čega je ruski plinski div Gazprom prekinuo opskrbu plinom Ukrajine.

Oettinger nastoji obnoviti trostrane pregovore o rješavanju ruskog spora s Ukrajinom oko cijene plina te je već razgovarao s ukrajinskim ministrom energetike a 29. kolovoza se treba sastati s ruskim minsitrom energetike.

Zasada prekid opskrbe plinom Ukrajine nije imao posljedica na potrošače u EU-u, ali Ukrajina je tranzitni pravac za otprilike polovicu plina koji Rusija šalje u Europsku uniju koja oko trećine svojih potreba zadovoljava Moskva.

EU je također vodio razgovore s Rusijom kako bi umirio strahovanja Kremlja zbog sporazuma o slobodnoj trgovini koji je Ukrajina potpisala s 28-članom Europskom unijom a za koji Rusija tvrdi da šteti njezinom gospodarstvu.

Natezanje između EU-a i Rusije oko Ukrajine pridonijelo je krizi oko ove bivše sovjetske republike koja je pogoršana kada je Moskva anektirala ukrajinski poluotok Krim u ožujku.

EU je nametnuo sankcije Rusiji zbog aneksije Krima i potpore proruskim separtistima koji se u istočnoj Ukrajini bore protiv vladinih snaga. Rusija je uzvratila zabranom uvoza većine prehrambenih proizvoda sa Zapada.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.