Foto: Hoteli-Plat.hr
U REGISTRU državne imovine među 450 popisanih trgovačkih društava u kojima država ima dionice nalazi se i 30 hotelskih kuća/trgovačkih društava u Hrvatskoj pod slovom "H - Hoteli" od kojih u njih šest država odnosno RH i ostali državni emitenti imaju većinsko vlasništvo iznad 50 posto dionica, dok u 24 hotela država ima manjinske dioničke udjele do 25 posto dionica.
Među šest hotelskih trgovačkih društava/hotela u kojima RH i ostali državni emitenti imaju iznad 50 posto dionica, najviše ili 92,49 posto dionica imaju u Hotelima Plat na dubrovačkom području, koji su po zadnjim neslužbenim informacijama najspremniji za privatizaciju odnosno kupoprodaju dionica putem javnog poziva što se očekuje u ovoj godini.
Natječaj se ove godine očekuje i za Hotele Maestral, također iz Dubrovnika, u kojima država ima 77,72 posto dionica, kao i za 71,06 posto "državnih" dionica u Hotelu Makarska.
Sve te tri hotelske kuće od ostalih se u većinskom državnom vlasništvu razlikuju po relativno solidnim i profitabilnim poslovnim rezultatima.
Turistički gubitaši
S takvim se rezultatima unatoč atraktivnim lokacijama ne mogu pohvaliti Hoteli Živogošće i Hoteli Podgora na Makarskoj rivijeri u kojima država ima 76,14 odnosno 60,55 posto dionica.
Te su tvrtke prošle godine bile u postupku predstečajne nagodbe te su prema informacijama iz Ministarstva turizma "pronašle" strateške partnere, Živogošće grupaciju Karisma Hotels Adriatic (KHA), a Podgora tvrtku Novodom, te se očekuje da će se to ove godine dovršiti.
I tvrtka Hoteli Medena iz Segeta Donjeg kod Trogira u kojoj država, po popisu iz Registra, drži 54,35 posto dionica, u postupku predstečajne nagodbe našla je strateškog partnera, tvrtku Kermas energija.
Još dva hotelsko-turistička poduzeća, koja su u Registru, ove godine očekuju "razrješenje" svoje dugogodišnje nestabilne i neprofitabilne situacije, HTP Korčula i HTP Orebić.
Po podacima iz Registra u tim tvrtkama država također ima većinsko vlasništvo od ukupno 52,28 odnosno 68,71 posto dionica, a zanimljivost je da se za oba ta HTP-a kao partner kroz postupke predstečajnih nagodbi pojavila tvrtka Dalmacija hoteli.
I u turističkoj tvrtki Vranjica Belvedere država ima većinski udjel od 68,94 posto, a njezin strateški partner mogao bi, po informacijama iz Ministarstva turizma, postati šibenski Solaris.
Hoteli diljem zemlje
Od preostala 24 hotelska trgovačka društva, koja su u Registru pod oznakom "Hoteli", u njih 12 država odnosno RH ima do 5 posto dionica, a među njima su primjerice Hotel Imperial Vodice (0,46 posto dionica), Hotel Split u Splitu (3,53 posto), Hoteli Croatia iz Cavtata (3,62 posto), Hoteli Tučepi u Tučepima (2,82 posto) i drugi.
Od 5 do 25 posto dionica RH ima u 12 hotelskih tvrtki, među kojima najviše ili 20,22 posto u Hotelima Omišalj u stečaju, te 16,76 posto u Hotelima Haludovo u Malinskoj na otoku Krk.
Nešto malo iznad 14 posto dionica RH ima, po podacima u Registru, u zagrebačkom Hotelu Central te u Hotelu Punat iz istoimenog mjesta.
U Registru se nalazi još tvrtki iz turističko-ugostiteljskog sektora među kojima su primjerice HTP Matija Gubec iz Stubičkih Toplica u kojima RH ima 2,22 posto dionica, ali i tvrtka Turizam Petrčane iz Zadra u kojoj RH ima tek 0,07 posto dionica.
Osim dionica iz Registra se može "iščitati" i da država, RH zasebno ili zajedno s ostalim državnim emitentima, ima i poslovne udjele u osam hotelskih trgovačkih društava (Hotela).
Među njima su primjerice Admiral iz Vinkovaca, Central iz Osijeka, Osmine iz Slanog kod Dubrovnika, Daim iz Kutine te drugi.