Foto i video: HGSS
Kako javlja HGSS, prijepodne je dobro prošao transport unesrećenog u nosilima kroz posljednje suženje u vertikali, nekoliko desetaka metara ispod izlaza iz jame.
20 HGSS-ovaca jučer su većinu dana proveli izvlačeći ozlijeđenog 52-godišnjaka kroz iznimno teško područje. Oko tri sata ujutro preuzeli su transport od talijanskih spašavatelja kroz uski meandar. Oko 6,30 sati nosila s unesrećenim speleologom stigla su pod Nirvanu, mjesto za odmor, nakon čega je uslijedio transport kroz sljedeći 100 metar dug meandar, vertikalu od 40 metara i jedno kraće suženje. Nakon toga unesrećeni je predan austrijskim spašavateljima u veliku vertikalu od 200 metara, a naši su spašavatelji asistirali austrijskim, njemačkim i švicarskim spašavateljima. Ističu da je ulaz u jamu izuzetno krušljiv te je potreban izniman oprez.
Podsjećamo, prošle subote na dubini od 960 metara i četiri kilometra od ulaza u jamu Riesending-Schachthöhle stradao je speleolog. Njemu je s 50 metara na glavu pao kamen i teško ga ozlijedio. Uz izmjerenu dubinu od 1.148 metara i oko 19,1 kilometar duljine, to je trenutno najdublja i najduža jama u Njemačkoj. Nalazi se šest kilometara sjeverno od Berchtesgadena, neposredno na granici s Austrijom. Otkrivena je 1995., a od 2002. godine sustavno se istražuje. S otapanjem snijega (kraj lipnja) cijela jama sklona je poplavama, dok u uvodnom dijelu postoji opasnost od leda i kamenja.