Srpski predsjednik Nikolić: Pokušaj linča Vučića je kao napad na srpske svatove 1992. godine

Foto: FAH

"PREDSJEDNIK Vlade Aleksandar Vučić napadnut je samo zato što je predstavljao Srbiju i što je došao s rukom ispruženom u znak pomirenja", dolio je ulje na vatru srpski predsjednik Tomislav Nikolić koji je incident u Potočarima nazvao "pokušaj linča na premijera".

"Nitko ne smije ostati ravnodušan pred divljaštvom koje je sličilo na napad na srpske svatove 1992. godine", rekao je Nikolić.

Podsjetimo da je prema povijesti koje njeguje Srbija, rat u BiH počeo počeo ubojstvom srpskog svata Nikole Gardovića, koji je ubijen 1. ožujka 1992. godine kada je nosio srpsku zastavu.

BiH: Napad ne smije utjecati na dobre odnose sa Srbijom

Vlasti  Bosne i Hercegovine i Srbije neće dopustiti da napad na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića utječe na dobre odnose dviju države, rekao je u nedjelju ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak u izjavi s talijanskim kolegom Paolom Gentilonijem koji pozdravlja što su izgred osudile Majke Srebrenice i što je Vučić vrata za suradnju s BiH ostavio otvorenima.

Novinarima je Crnadak potvrdio da je telefonom razgovarao s ministrom vanjskih poslova Srbije Ivicom Dačićem nakon što je iz Beograda u subotu u Sarajevo upućena prosvjedna nota zbog napada na Vučića u Srebrenici.

Zasad nema informacija o počiniteljima

"Suglasili smo se da incident neće utjecati na dobre odnose dvije zemlje", kazao je Crnadak i dodao da je tome doprinijela činjenica da su napad na Vučića osudile sve razine vlasti u BiH počevši od državnog Predsjedništva, a pri tom je pokazana i puna spremnost da se incident cjelovito istraži te počinitelji pronađu i kazne.



Zasad nema informacija o počiniteljima, rekao je i dodao "Očekujem da oni koji su to uradili budu otkriveni".

Crnadak je istaknuo da srbijanski premijer nikako nije zaslužio da mu se dogodi ono čemu je bio izložen u Srebrenici jer je jasno kako je onamo išao odati počast nedužnim žrtvama zločina.

Osudi napada na srbijanskog premijera u Sarajevu pridružio se i ministar vanjskih poslova Italije Paolo Gentiloni.

Majke Srebrenice osudile napad na Vučića

"Čin pojedinaca koji su napali Vučića ne može poništiti ono zbog čega je i kako Vučić došao u Srebrenicu", kazao je Gentiloni koji u BiH boravi u radnom posjetu.

Dodao je kako je iznimno važno to što su napad na Vučića osudile majke Srebrenice, ali i to što je Srbija jasno pokazala da ostavlja otvorenima vrata za suradnju s BiH.

Bilateralne odnose BiH i Italije Crnadak i Gentiloni ocijenili su veoma dobrima uz konstataciju kako obojica vjeruju u europsku perspektivu cijele regije pa tako i BiH što može samo pomoći bližoj suradnji.

"Europska perspektive zapadnog Balkana pa i BiH nakon dvadeset godina ratnih strahota ostaje otvorena, a za Italiju je važno da se stoga provode reforme unatoč zaprekama na političkom i drugim planovima. Reforme su ključ da se krene dalje", kazao je Gentiloni.


BiH je spremna suočiti se s opasnošću od terorizma

Podsjetio je kako je Italija trenutačno drugi vanjskotrgovinski partner BiH s godišnjom razmjenom vrijednom oko 1,3 milijardi eura te ocijenio da ima prostora za dalje povećanje robne razmjene.

Crnadak je Italiju nazvao jednim od stupova današnje Europske unije i dodao da vlada u Rimu iskazuje jasnu potporu sadašnjim vlastima u BiH.

"Nakon razdoblja napetosti u BiH opredijeljeni smo vratiti se na pozitivno ozračje", kazao je Crnadak.

Potvrdio je kako će sigurnost, borba protiv terorizma i korupcije također biti područje suradnje dvije zemlje.

Na pitanje o opasnosti od radikalnog islamskog terorizma u BiH Crnadak je odgovorio kako je njegova zemlja spremna suočiti se s tom opasnošću.

"Ne bih rekao da smo zabrinuti, rekao bih da smo svjesni opasnosti od terorizma u BiH", kazao je Crnadak.

Jačaju institucije za borbu protiv terorizma

Istaknuo je da je BiH opredijeljena za borbu protiv terorizma i radi na jačanju institucija koje će to činiti.

Talijanski šef diplomacije u BiH je stigao i u povodu nastupa filharmonije milanske Scale u Sarajevu što je Crnadak opisao kao "neformalni početak proslavljanja 20 godina mira u BiH".

"Ovime se žele poslati poruke mira i budućnosti", kazao je Crndak. Gentiloni je dodao da je to važan kulturni događaj i bez obzira na sve poteškoće kao i na nemili događaj u Potočarima iz Sarajeva i BiH treba poslati poruku mira i pomirenja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.