Ovako posluju hrvatske državne tvrtke: Ina najveći gubitaš, HEP ostvario najveću dobit u prvoj polovici godine

Foto: Hina/DUUDI

DRŽAVNI ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) objavio je na svojim stranicama polugodišnje izvješće o poslovanju trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.

Ukupni prihodi manji nego lani - 33,5 milijardi kuna



"U prvom polugodištu 2014. godine ukupno ostvareni prihodi iznose 33.491,6 milijuna kuna i manji su 7,9 posto u odnosu na isto razdoblje 2013. godine kada su ostvareni u iznosu od 36.369,3 milijuna kuna.

Najveći iznos ukupnih prihoda u prvom polugodištu 2014. godine iskazala su Društva: Ina industrija nafte d.d. (10.490,4 mln kn), Hrvatska elektroprivreda Grupa (6.580,4 mln kn), Hrvatska agencija za obvezne zalihe naftnih derivata - HANDA (1.234,6 mln kn) i Končar elektroindustrija d.d. (1.233,9 mln kn).

U odnosu na isto razdoblje u 2013. godini najveći rast ukupnih prihoda ostvarila su Društva: Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata HANDA (99,5%), Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. (52,7%) i Sunčani Hvar d.d (42,5%)", stoji u izvješću.

Ukupni rashodi iznose 31 milijardu kuna

"U prvom polugodištu 2014. godine ukupno ostvareni rashodi iznose 31.253,3 mln kuna i manji su 9,4 posto u odnosu na isto razdoblje 2013. godine kada su ostvareni u iznosu od 35.514,1 mln kuna.

U prvom polugodištu 2014. godine najveći iznos ukupnih rashoda iskazala su Društva: Ina industrija nafte d.d. (10.751,1 mln kn), Hrvatska elektroprivreda Grupa (4.938,4 mln kn), Petrokemija d.d. (1.341,0 mln kn) i Končar elektroindustrija d.d. (1 .175,4 mln kn).


U usporedbi sa istim razdobljem u prethodnoj godini sljedeća Društva bilježe najveći rast ukupnih rashoda: Zrakoplovno-tehnički centar d.d. (73,9%), Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. (60,7%) i Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata HANDA (47,3%)", navodi se u izvješću.

Najveću dobit ostvarili HEP, DAB, HBOR i Plinacro



"Iskazani podaci ukazuju da su ukupno ostvareni prihodi veći od ukupno ostvarenih rashoda u prvom polugodištu 2014. godine, a što je generiralo ostvarenu neto dobit 34 Društva u iznosu od 2.420,8 mln kuna, koja je 17,3 posto veća u odnosu na isto razdoblje 2013. godine kada je 35 Društava ostvarilo neto dobit u iznosu od 2.063,8 mln kuna.

Ostvarena neto dobit u odnosu na planiranu godišnju neto dobit iznosi 96,5% planiranog iznosa (bez INA d.d. i Podravka d.d.). Uzimajući u obzir sezonski karakter poslovanja pojedinih Društava (koje generira ostvarivanje pozitivnog financijskog rezultata u drugom polugodištu) realno je za očekivati ostvarivanje planiranog iznosa dobiti na godišnjoj razini, a možda i veću realizaciju od planiranog, ukoliko izvršenje svih planiranih aktivnosti zaista bude provedeno od strane managementa ovih Društava.


Od 34 Društva koja su ostvarila dobit, najveći iznos bilježe Društva: Hrvatska elektroprivreda Grupa (1.277,7 mln kn), Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka - DAB (362,4 mln kn), Hrvatska banka za obnovu i razvitak (94,7 mln kn) i Plinacro d.o.o. (94,5 mln kn).

Najveći rast ostvarene dobit u prvom polugodištu 2014. godine u odnosu na isto razdoblje u 2013. godini iskazala su Društva: Zračna luka Rijeka (6 puta), Podravka d.d. (gotovo 5 puta) i Hrvatske šume d.o.o. (više od 3 puta)", stoji u izvješću.

Ina, Petrokemija, HŽ Infrastruktura i Croatia Airlines najveći gubitaši



"Ostvareni iznos gubitka 19 Društava u prvom polugodištu iznosi 731,6 mln kuna, što predstavlja značajno povećanje od 71,1 posto u odnosu na isto razdoblje 2013. (19 Društava ostvarilo gubitak) kada je iznosio 427,5 mln kuna, a što može biti razlogom i daljnjeg čišćenja bilanci i provedbi mjera restrukturiranja koja generiraju/iskazuju dodatni niz troškova koji utječu na sam rezultat poslovanja.

Međutim, ne može se ne ukazati i na moguće činjenice koje se odnose na sporiju provedbu restrukturiranja, a što može biti slučaj u nekoliko Društava koja moraju provesti i proces notifikacije pred EK, a da se na isto čeka. Svakako važno je ukazati u ovom činjenju na jasnu odgovornost uprava Društava prema samom vlasniku, odnosno odlukama koje se odnose na Vladu RH, ali i na resorna ministarstva. Isto tako, potrebno je uvažiti i činjenicu loših gospodarskih kretanja koja utječu na samo poslovanje i čije rizike nije bilo moguće eliminirati. U drugom dijelu godine, a ponajviše u razdoblju trećeg tromjesečja bit će razvidniji razlozi nastanka gubitaka i njihova povećanja što ovog trenutka nije moguće jasnije precizirati i predstavlja određeno ograničenje u ocjeni ostvarenja financijskih rezultata.


U odnosu na planirani iznos gubitka na godišnjoj razini, u prvom polugodištu 2014. godine ostvareno je 84,1% (bez INA d.d. i Podravka d.d.). Iskazani iznos gubitka, obzirom na polugodišnje ostvarenje, ne upućuje nužno i na zabrinutost budući da je realno za očekivati da će određeni broj Društava (zbog sezonskog karaktera poslovanja) u trećem tromjesečju ili do kraja godine ostvariti pozitivan financijski rezultat što je prethodno navedeno.

U prvom polugodištu 2014. godine sljedeća Društva su ostvarila najveći iznos gubitka: Ina industrija nafte d.d. (260,5 mln kn), Petrokemija d.d. (225,8 mln kn), HŽ Infrastruktura d.o.o. (42,0 mln kn) i Croatia Airlines d.d. (37,7 mln kn).

U odnosu na isto razdoblje u 2013. godini najveći rast ostvarenog gubitka iskazala su Društva: Petrokemija d.d. (3 puta), HŽ Infrastruktura d.o.o. (68,7%) i Club Adriatic d.o.o. (60,9%)", navodi se u izvješću.

Neki podatke o poslovanju sakrili pod "poslovnu tajnu"


"Izvješće za prvo polugodište 2014. godine između ostaloga sadrži pokazatelje poslovanja navedenih trgovačkih društava i pravnih osoba: prihode, rashode, neto dobit, gubitak, investicije, subvencije, trošak osoblja/broj zaposlenih/plaće kao i obveze i potraživanja.

Polugodišnje izvješće obuhvaća podatke za 56 Društva od strateškog i posebnog interesa za RH, a temelji se na preliminarnim podacima o ostvarenim rezultatima u prvom polugodištu 2014. godine u odnosu na isto razdoblje 2013. godine, te u odnosu na planirane aktivnosti i veličine zacrtane u godišnjim planovima Društava (Plan poslovanja za 2014. godinu).

Izvješće ne sadrži podatke za sljedeća društva: Centar za restrukturiranje i prodaju, Croatia osiguranje d.d., Imunološki zavod d.d. i Park Prevlaka d.o.o.. Potrebno je istaknuti kako pojedina Društva nisu dostavila sve tražene podatke (npr. podatke o investicijama, planirane iznose na godišnjoj razini iz Plana poslovanja za 2014. godini), te obrazloženja u dostavljenom tekstu izvješća. Za Društva: Đuro Đaković Holding d.d., Hrvatsku poštu, Hrvatsku elektroprivredu Grupu i Grupu Končar elektroindustriju podaci su iskazani na konsolidiranoj razini.

Izvješća o poslovanju za ona trgovačka društva koja kotiraju na uređenim tržištima, dostupna su i na tržištu kapitala, te se redovito objavljuju zasebno za svako trgovačko društvo čime se može dodatno steći uvid u pojedine elemente poslovanja ovih gospodarskih subjekata, a sukladno odredbama kojima se uređuje poslovanje trgovačkih Društava/Grupa pri čemu se isti u tom smislu smatraju jedinim vjerodostojnima.

U okviru ovog izvješća dostupnog javnosti, izostavljena su Društva Autocesta Zagreb - Macelj d.o.o. i Bina Istra d.d., koja su podatke o svojem poslovanju okarakterizirala kao poslovnu tajnu, te se stoga ne objavljuju u ovome Izvješću", priopćili su iz DUUDI-ja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.