Obilježavanje Božića po svijetu: "U ovom trenutku svi smo jedna obitelj"

Foto: FAH

BOŽIĆ je danas prikladno obilježen u regiji, kao i po cijelom svijetu.

Polnoćki u Beogradu nazočili su predsjednik Srbije, diplomatski zbor i vjerske zajednice. U beogradskoj crkvi Sv. Antuna održana je polnoćka koju je predvodio nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, a nazočio joj je srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i vjerskih zajednica u Srbiji, te predstavnici diplomatskog zbora, uz izravni prijenos na drugom programu Radio-televizije Srbije (RTS).

"U ovom času sav je svijet jedna obitelj", poručio je beogradski nadbiskup, naglasivši da "u ovoj tami sami od sebe ne možemo prodrijeti kroz nebesa, ali možemo zahvaljujući Isusu Kristu koji kao dijete položeno u jaslice nadahnjuje sve majke i očeve na ovome svijetu".

"Neka Srbija ne uskaraćuje svoj dar Europi i čovječanstvu", pozvao je Hočevar, istaknuivši da beogradska nadbiskupija zajedno s novorođenim sniva novu budućnost.

"U tebi se noćas, novorođeni, svi smirujemo... Svi mi možemo postati veliki ako noćas snivamo snove Novorođenoga", poručio je nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar.

"Molimo noćas za one koji misle da novi svijet mogu stvoriti bez njega, Novorođenoga. Molimo i za one koji ne snivaju, ne misle i nemaju nikakve nade", pomolio se nabiskup Hočevar tijekom polnoćke u crkvi sv. Antuna u Beogradu i zaželio mir u svim krajevima svijeta.

Samostanska i župska crkva sv. Antuna u Beogradu, u kojoj je upriličena polnoćka, pripada franjevcima Provincije Bosna Srebrena. Franjevci se na prostorima današnje beogradske nadbiuskupije pominju još u XVI. stoljeću kad je jedan samostan 1521. godine stradao od Turaka, a drugi je uništen u XVII. stoljeću.

Polnoćke u Mostaru

U mostarskim crkvama služene su mise polnoćke, a biskup mostarski Ratko Perić uputio je molitve novorođenom Isusu i Svetoj obitelji da budu na pomoći modernim obiteljima i djeci, dok je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenko Šteko pozvao vjernike da im Isus bude uzor u svakodnevnome životu.


U prvostolnici Marije majke crkve biskup Perić je u propovijedi istaknuo kako mnoge obitelji napuštaju svoje domove, da je veliki broj siromašnih i bolesnih. Uputio je molitve novorođenom Isusu da pomogne osnažiti vjeru i stvoriti društvene okolnosti dostojne svakoga čovjeka za rast i razvoj.

Pri tome je poručio kako je Isus bogočovjek koji je uzor svim vjernicima. "Za nas je Isus Krist pravi Bog i pravi čovjek. Savršen Bog i savršen čovjek", istaknuo je biskup Perić.

Provincijal mostarskih franjevaca fra Miljenko Šteko upozorio je da su suvremeni ljudi zaokupljeni novim grijesima i iskušenjima kojima robuju. Pozvao je vjernike da im život bude zahvaćen svjetlom Isusova otkupljenja.

"Život u izobilju ima samo onaj u čijoj se duši nastanio Bog. To je ona vedrina srca i duše. Takav čovjek može biti drugome znak Božje ljubavi u ovome svijetu. Božić je poziv da takvi postanemo", poručio je provincijal Šteko.

Mostarske crkve na polnoćku su bile pune. Bile su primjetne brojnije policijske ophodnje u blizini crkava.

Polnoćka u Betlehemu

Više tisuća kršćanskih vjernika okupilo se u Betlehemu, mjestu rođenja Isusa Krista, a misu polnoćku u crkvi Isusova rođenja predvodio je latinski patrijarh Fuad Tval, glavni katolički poglavar u Svetoj zemlji. On je pozvao muslimane, židove i kršćane na miran suživot.


Božićnoj proslavi nazočio je i palestinski predsjednik Mahmud Abas, koji je pozvao na okončanje terora i ekstremizma. "Ovaj Božić šaljemo posebnu poruku svijetu, a ona je 'Sve što želim za Božić je pravda", rekao uoći polnoćke Mahmud Abas.

U Betlehem je stigla i mala skupina kršćana iz Gaze, a dočekani su aplauzima. Oni su dobili dozvolu da prođu preko teritorije Izraela na putu ka Zapadnoj obali. Inače, ovog ljeta u izraelskim napadima na Gazu poginulo je oko 2.100 Palestinaca.

Betlehem je bio lijepo ukrašen, a na božićnoj jelki na glavnom trgu bile su crvene, crne i bijele kuglice, boje koje čine palestinsku zastavu. Djed Božićnjak dijelo je slatkiše, a pjevale su se božićne pjesme.

Proslava Božića u Iraku i Siriji

Dolazak Božića proslavljen je i u glavnom iračkom gradu Bagdadu, gdje su se kršćani okupili na misi polnoćki u crkvi Srca Isusova, te su se prisjetili svoje protjerane braće.

"Kršćanstvo je religija mira, a večeras se s tugom prisjećamo naše braće, bili oni kršćani ili druge vjere, a kojima je naneseno zlo i koji su morali napustiti svoje domove. Molimo se za njih da se vrate svojim kućama i molimo se da nestane svako zlo", kazao je svećenik Thair Abdul Masih.


Nekad je u Iraku živjelo oko milijun i pol kršćana, a procjenjuje se da ih je danas manje od 500.000.

Nakon tri godine kršćani slave Božić i u sirijskom gradu Homsu, koji je bio poprište žestokih oružanih sukoba sirijske vojske i pobunjenika, a koji je ponovno u rukama sirijske vojske. U kvartu Hamidiyeh ponovno se može vidjeti okićena božićna jelka, te jaslice napravljene od materijala iz uništenih zgrada.

"Naša je radost neopisiva", kazao je jedan kršćanin dok je kupovao božićne ukrase.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.