Foto: Hina
RADNICI omišaljske Dina Petrokemije u stečaju u srijedu su primili otkaze ugovora o radu, a o njihovim daljnjim pravima, otkaznom roku i drugim pravima koje mogu ostvariti kao nezaposleni, izvijestili su ih stečajna upraviteljica Marija Ružić i predstavnici Zavoda za zapošljavanje.
Hipoteke poslovnih banaka
Kazala je da je radnike, koji plaće nisu primili više od 30 mjeseci, među ostalim zanimalo hoće li i kada ostvariti svoje tražbine, ali da im za sada na to pitanje ne zna odgovoriti. Još se ne zna cijena po kojoj bi se prodavala imovina, a sva postrojenja i zemljište Dine su pod hipotekama, ponajviše poslovnih banaka, rekla je.
Stečajna upraviteljica je kazala da je o mogućim kupcima Dine prerano govoriti. Za sada nema saznanja o potencijalnim partnerima iz inozemstva, ali je, rekla je, jasno da su Dini potrebni kupci koji imaju financijskog kapitala.
Pitanje uskladištenih kemikalija
Marija Ružić najavila je rješavanje pitanja u Dini skladištenih kemikalija, među kojima je i potencijalno opasni klor, kazavši da je zatražila od stručnjaka da utvrde što se i u kojim količinama nalazi u spremnicima, te da utvrde koliko je vatrogasaca i čuvara potrebno.
Dio imovine Dine čine i udjeli u društvu Ćuf d.o.o. Omišalj, koji su vlasništvo povezanih društava Dina-Petrokemija i Adriaoil. Ćuf je vlasnik zemljišta u Omišlju predviđenog za izgradnju LNG terminala.
Stečaj Dine pokrenut je na Trgovačkom sudu u Rijeci prije dva dana, nakon što je u travnju obustavljena predstečajna nagodba. Vjerovnici su pozvani da prijave tražbine, a prvo ispitno i izvještajno ročište zakazano je za 7. listopada.
Radnici će nakon što se utvrde njihova potraživanja ostvariti pravo na isplatu tri minimalne plaće i dio otpremnina putem Agencije za osiguranje radničkih potraživanja.