Ilustracija: Guliver Image/Getty Images
"IMATE dobre rezultate, no bavite se rizičnom proizvodnjom i ne možemo vam dati jamstvo za kredit“, kazali su u Hrvatskoj agenciji za malo gospodarstvo (HAMAG) Mladenu Šolčiću, i to nakon mjesec dana izgubljenih u očekivanju odgovora.
Kako piše Poslovni dnevnik, Šolčić je u skupini velikih proizvođača, godišnje u otkup daje više od 1,7 milijuna kilograma mlijeka. Odlučio je povećati proizvodnju jer to je, kaže, jedini recept za opstanak na sve turbulentnijem tržištu.
Ministarstvo poljoprivrede u prosincu 2013. s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj (HBOR) dogovorilo je program "Kreditiranje kupnje steonih junica, ženske teladi za daljnji uzgoj i uzgoja vlastite ženske teladi".
Novom kreditnom linijom planirana je nabava 8000 junica ne bi li se barem malo ublažilo dramatično urušavanje mliječnoga sektora. Naime, između po proizvodnji mlijeka rekordne 2009. i 2013. u klaonicama je završilo više od 46 tisuća krava, a otkup mlijeka pao je sa 675 na 504 milijuna kilograma.
Šolčić razliku od ostalih farmera nije pokleknuo, pokucao je u svoju poslovnu banku, gdje je u kratkom roku dobio kredit. Nema što skrivati, ističe, zadužio se 110 tisuća eura, otišao u Njemačku, gdje je kupio 68 prvoklasnih junica s kojima će, kaže, proizvodnju povećati za najmanje 30 posto.
Na izravan upit Poslovnog, koliko je dosad odobreno kredita za nabavu junica po kriterijima dogovorenim prošle godine s Ministarstvom poljoprivrede, iz ureda Uprave državne razvojne banke odgovaraju da "u 2013. nije otvorena nova kreditna linija."