Foto: Hina
ACI JE tvrtka od strateškog državnog interesa i proces njezine privatizacije i dokapitalizacije neće proći bez potpunog nadzora javnosti, poručio je s današnje sjednice Vlade premijer Zoran Milanović.
Odgovorio je tako na pitanje saborske zastupnice Mirele Holy, koju je zanimalo je li točno da Vlada pregovara s turskim investitorima o prodaji većinskog udjela ACI-ja te koje su namjere Vlade vezane uz privatizaciju i dokapitalizaciju te tvrtke.
"Već sada se vrte razne spekulacije"
Milanović je zadovoljan zbog interesa javnosti o sudbini ACI-ja, ističući da se "u pozadini igraju svakakve igre".
"Dobro je da ovako rano, iz bilo kakvih motiva, a ima raznih, postoji ovakav interes", rekao je te naglasio da će Vlada na tom pitanju imati "vrlo hladno i fokusirano oko".
"Imat će i javnost. Jer, već sada se vrte razne spekulacije, tko kome pogoduje, tko kome namješta posao", dodao je.
Istaknuo je da je ACI važan državni resurs kojem treba kapitala da bi se mogao razvijati, a kojeg Vlada u proračunu nema. Stoga, poručio je, ništa neće moći biti napravljeno bez totalnog nadzora javnosti, ne samo političke, u traženju najboljeg rješenja za tu tvrtku.
"A to znači najboljeg rješenja za državni proračun i hrvatski turizam", ističe premijer. "Naš je motiv interes Republike Hrvatske. A vidjeli smo kako je to ranijih godina znalo izgledati kada su u pitanju velike hrvatske kompanije. Ovog puta neće tako izgledati", zaključio je.
Planirano ulaganje od 94 milijuna kuna
ACI je najveći sustav marina u Hrvatskoj, u većinskom državnom vlasništvu koji se, prema ranijim najavama iz nadležnih ministarstava pomorstva, prometa i infrastrukture te turizma, sprema za dokapitalizaciju kao jedan od mogućih modela investiranja i traženje strateškog partnera.
U travnju je Uprava ACI-ja informirala da je u procesu finaliziranja uvjeta suradnje s financijskim, pravnim i tehničkim savjetnicima kako bi u što kraćem roku počele aktivnosti vezane za dubinsko snimanje tvrtke, izradu dugoročnog poslovnog plana i procjene vrijednosti ACI-ja.
Ove godine ta tvrtka, sa 21 marinom duž jadranske obale, planira ulaganja od 94 milijuna kuna, od čega će se najviše, 30 milijuna kuna investirati u izgradnju nove, 22. po redu marine u Slanom na dubrovačkom području.
U prvom je ovogodišnjem polugodištu ACI zabilježila dobit od 707 tisuća kuna. Pritom su ukupni prihodi iznosili su 83,5 milijuna kuna, što je 1 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine.
Ukupnih rashodi, pak, povećani su za 3 posto, na 82,8 milijuna kuna, što objašnjavaju većim dijelom povećanim troškovima tekućeg i investicijskog održavanja marina ACI sustav, za razliku od prošle godine kada nije bilo većih ulaganja u tekuće i investicijsko održavanje.