Screenshot: YouTube
Od 1.travnja iduće godine svaki županijski sud moći će tako odlučivati o žalbama na presude bilo kojeg općinskog suda, s tim da će se predmeti dodjeljivati nasumičnom algoritamskom dodjelom. DC-ovu Vesnu Škare Ožbolt zanimalo je zašto u prijedlogu izmjena zakona nisu navedeni jasno financijski pokazatelji, na što je odgovorio resorni ministar Orsat Miljenić.
"To će koštati. Međutim, bit će jeftinije nego što je sadašnji sustav dostave i manje ćemo trošiti na poštarinu nego što sada trošimo. Ali kažem, nije ni to najvažnije. Najvažnije je da građani dobiju bolji servis i bolju uslugu za ono što plaćaju. I tu priča počinje i staje. Ja mislim da je za građane puno bolje da predmet ode na sud koji je manje opterećen nego na onaj koji je više opterećen, da građani pritom, naravno, neće putovati", rekao je Miljenić.
Pojasnio je ministar i Vladin amandman kojim se olakšava postupanje državnog odvjetništva u postupcima ratnih zločina koji se provode u odsutnosti okrivljenika. Naveo je primjer nedavno preminulog Veljka Kadijevića protiv kojega je optužnica za ratni zločin podignuta 2002., od kada se nije dogodilo ništa.
"Masonerija vadi ljude iz zatvora"
"Da je suđeno u odsutnosti, onda bismo mi imali ili ne bi imali presudu, neću ulaziti ni u čiju krivnju, ali bi žrtve mogle doći na sud, mogle bi iznijeti što im se stvarno dogodilo, fiksirali bi se njihovi iskazi, i to je nešto što bi spriječilo da takve osobe, ako su počinile kaznena djela, umru neosuđene. A mislim da je to loše i da se svakome tko je napravio nešto loše, ako nije dostupan, treba suditi u odsutnosti", rekao je Miljenić.
Iako pozdravlja izmjene HDZ-ov Dujomir Marasović istaknuo je da je hrvatsko pravosuđe loše, i da mu nikakve sitne intervencije ne mogu pomoći. Kao primjer naveo je odlučivanje o pritvoru za privedene u aferi Agram.
"Sudac dva puta osuđuje da ostaju, a ovi iznad njega kažu dva, tri puta, ne može ostati u zatvoru, a sad masonerija vadi ljude iz zatvora. Znači moram se upisati u masone da bi bio siguran u ovoj državi" slikovit je bio Marasović.
"Gdje se tko treba upisati, masonerija itd., ja nisam pa onda ni ne znam. Sigurno je da je hrvatsko pravosuđe puno bolje nego što je bilo i da postaje bolje svakim danom, da je to zahvaljujući ljudima koji tamo rade", rekao je Miljenić.
Pupovac se obrušio na Vladu zbog amandmana
Na dnevnom redu Sabora našle su se još jedne izmjene Zakona o kaznenom postupku koje bi trebale dovesti do skraćivanja sudskih postupka. Na Vladin amandman kojemu je cilj olakšati postupanje u slučajevima ratnih zločina u odsutnosti okrivljenika, žestoko se obrušio SDSS-ov Milorad Pupovac poručivši da će takav amandman stvoriti razdor između njegove stranke i Vlade.
"Da nemate ovaj amandman, mi bismo Zakon podržali. Budući da ga imate, mi ga nećemo podržati. I ne samo da ga nećemo podržati, nego ćemo imati ozbiljnu političku frikciju između nas i Vlade zbog toga što od ovoga koristi nema nikakve, samo političke štete. Ako je netko mislio da će u ovim okolnostima time ušićariti neku korist i pokazati kako će Hrvatska procesuirati ratne zločine, a ne procesuira ih kod kuće, to je magla kao što je bila i ranijih godina", rekao je Pupovac.
Naglasio je da se od suđenja u odsutnosti odustalo na temelju mišljenja Vrhovnog suda i Europske komisije, zbog brojnih zlouporaba tog instituta. Resorni ministar Orsat Miljenić odgovorio je kako se svi moraju procesuirati, bez obzira tko je žrtva i tko je počinitelj, te da tamo gdje postoji kvalitetna optužnica nema razloga da mu se ne sudi u odsutnosti u postupcima ratnih zločina.