Krah afere MIORH: Vještačenja platili 785 tisuća kuna, a od sedam točaka optužnice ostale samo dvije

Foto: Google maps

NA ŽUPANIJSKOM sudu u Splitu ponovno se kreće sa suđenjem u aferi MIORH. Veliki je to bio slučaj u ljeto 1998. godine kada su privedeni liječnici, članovi invalidskih komisija u Splitu, osumnjičeni su da su u invalidsku mirovinu poslali veliki broj prekobrojnih radnika niza splitskih kolektiva.

Optužnica je dignuta koncem 1998. godine, a do danas nije donijeta ni nepravomoćna presuda. U međuvremenu su umrli glavni akteri, liječnici Damir Rebić i Branko Božinović, a optužnica je sa sedam točaka spala na svega dvije.

Vještačili šest godina!

Kako je veći dio predmeta "pojela" zastara, sutkinja Ivona Rupić, koja je zadnja u nizu zadužila ovaj predmet, dala je nalog da se prekine s vještačenjima u tvrtkama koje su "ispale" iz optužnice. Tako je umjesto 2 milijuna kuna, koliko je odvojeno za vještačenje predmeta čak 349 radnika poslanih u mirovinu, potrošeno "tek" 785 tisuća kuna!

Ministarstvo pravosuđa odobrilo je sredstva za vještačenje u studenom 2008. godine, splitski Županijski sud izdao je nalog za vještačenja u siječnju 2009. godine. Prije godinu i pol dana vještačenja su "požurena", no završena su tek u veljači ove godine. Zbog smrti je doneseno rješenje o obustavi postupka protiv prve dvojice okrivljenika dr. Rebića i dr. Božinovića.

Na optuženičkoj klupi preostali su tako liječnici Neven Strukan, Šimun Jukić, Dinko Mirko Rogošić, Dragan Alajbeg, Antonija Novak Dunović, Daša Koceić Šarić i bivši direktor Prometa Jurica Karin. Odgovarat će tek za umirovljene radnike hotela Lav i Prometa, dok je zastara nastupila za slanje u mirovinu radnika Željezare Split, Montera, Luke Split, Prerade, Uzora, omiškog Galeba i Građe Solin.

Prema preostalim točkama optužnice, liječnici su primili i podijelili 505 tisuća kuna za umirovljenje 68 radnika hotela Lav, dok je Karin nagradio Strukana sa 228 tisuća kuna za umirovljenje 73 radnika Prometa.

Liječnika iz afere MIORH 10 godina kasnije uhvatili ponovno u aferi Dijagnoza

Zanimljivo je svakako da je pokojni dr. Rebić 10 godina nakon hapšenja u aferi MIORH ponovno priveden zbog iste stvari u aferi Dijagnoza 2008. godine. Kako nije bio osuđen, ostao je na svom starom radnom mjestu, samo da bi ponovno bio uhvaćen s prstima u pekmezu. Ni taj predmet nije daleko odmakao. U srpnju bi se ponovno trebalo krenuti sa suđenjem, dakako bez Rebića.

Optužnica je u Dijagnozi dignuta 2009. godine, potvrđena koji mjesec kasnije, a sa suđenjem se teško moglo i krenuti jer zbog Rebićevog zdravstvenog stanja. Početkom 2011. godine obrana je zatražila izdvajanje dokaza iz spisa, odnosno, materijala prikupljenih tajnim mjerama nadzora, tj. prisluškivanjem. Potrajalo je dok se nije pravomoćno odlučilo o tome, i to čak tri godine. Nakon nekoliko žalbi i ukidanja rješenja, tek je koncem prošle godine pravomoćno odlučeno da se snimci neće izdvojiti iz predmeta. U međuvremenu se na predmetu promijenilo nekoliko sudaca, spis je trenutno u posjedu suca Damira Romca koji je zakazao pripremno ročište za 7. srpnja.

Izbjegnuta katastrofa sa zastarom, direktori iz afere MIORH optuženi i za ratno profiterstvo

Paralelno uz suđenje liječnicima iz afere MIORH, "sudilo" se i direktorima firmi koje su poslale svoje radnike u "neopravdanu" mirovinu. Ni tu nije donijeta ni nepravomoćna presuda, premda je optužnica dignuta 2003. godine.

Prošle godine činilo se da će i tu optužnicu u većem dijelu "pojesti" zastara, čak je bilo donijeto rješenje o obustavi postupka protiv nekolicine direktora, no izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Splitu ukinulo je to rješenje, dok se tužiteljica Marina Matušan pobrinula da optužnicu dopuni i dodatkom za ratno profiterstvo, kako bi se izbjegla katastrofa sa zastarom. Sudac Slavko Lozina, koji je predmet zadužio početkom godine, raspravu je zakazao za 16. srpnja. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.