Foto: Mineaction.org
SABOR je usvojio ovog tjedna raspravljene zakone o zadrugama, o kamatama u prvom čitanju te o područjima od posebne državne skrbi. Zastupnici su prethodno burno raspravili Izvješće o humanitarnom razminiranju za 2013. godinu, složni u ocjeni da previše novca odlazi na administraciju, umjesto za čišćenje Hrvatske od mina.
"U Hrvatskoj je od 1991. godine u 1.353 minska incidenta i nesreće stradalo 1976 osoba. Nažalost, 510 ih je smrtno stradalo", iznio je crne brojke pomoćnik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković. Da su sredstva za razminiranje nedostatna, upozoravaju u oporbi, ali zanimljivo i SDP-ov Igor Rađenović koji to smatra porazom planiranja vladajućih.
"Gospodin Tonković je u prvoj rečenici rekao ono što je zapravo naš poraz. Mi smo u ovom Saboru tim Nacionalnim programom predvidjeli da ćemo ove godine razminirati 139,2 kvadratna kilometra. A programom na osnovu sredstava koja smo osigurali u državnom proračunu mogli smo razminirati samo 72. Dakle, sredstava koja smo sami osigurali u ovom proračunu su više nego duplo manja od onoga što bi trebalo biti predviđeno programom razminiranja", priznao je Rađenović.
Pirotehničari svaki dan nose glavu u torbi za manje od kune po četvornom metru miniranog područja
Laburist Branko Vukšić napominje da pirotehničari svaki dan nose glavu u torbi za manje od kune po četvornom metru miniranog područja, dok se Vlada razbacuje novcem. Zašto je uz Centar za razminiranje i Zakladu Hrvatska bez mina lani osnovan i Vladin ured za razminiranje, gdje samo za plaće ide milijun i pol kuna, zapitao se Vukšić.
"Je li to zato da se zaposli novih sedmero ljudi? I te dvije institucije čije se nadležnosti preklapaju dokaz su rasipnosti ove Vlade", kritičan je Vukšić. Zašto je za konferenciju o razminiranju lani odabran hotel s pet zvjezdica u Zadru, nadovezao se HDZ-ov Josip Đakić. "Za sedam kuna to se moglo odraditi na Brijunima i sve bi bilo puno jeftinije. Izvješće je korektno napisano. Samo nedostaje onih 250 milijuna kuna s kojima je Vlada zakasnila šest mjeseci", kazao je Đakić.
Novca ne bi manjkalo da nije bilo Fimi medije i drugih afera prethodnih vlasti, replicirao je HDZ-ovcima SDP-ov Nenad Stazić. Vukšić, pak, sumnja da će Hrvatska do 2019. kako je planirano biti slobodna od mina. I zaključuje kako se vladajući umjesto stvaranjem boljih uvjeta za pirotehničare, bave uhljebljivanjem.
"Kakve veze imaju uvaženi prof. Neven Budak, energetičar Goran Granić, dizajner Davor Bruketa i glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman. Pitate se zašto ih sad nabrajam? Pa oni su u Hrvatskom centru za razminiranje, stručnjaci za mine. A nemaju veze s razminiranjem, čak i ne razaznaju minu od limenke graha, ali imaju veze sa strankama na vlasti", rezimirao je Vukšić. U žaru rasprave o rasipanju novca za razminiranje, rijetki su se žalili na pojačano klimatiziranje sabornice zbog čega su vruć tjedan morali ispratiti u hladnim klupama.