Ilustracija: AFP
STOTINU najbogatijih ljudi svijeta u prošloj su godini zaradili čak 240 milijardi dolara, što je količina novca dovoljna da se okonča globalno siromaštvo - i to čak četiri puta, otkriva Oxfam, dodajući kako svjetska ekonomska kriza dodatno doprinosi bogaćenju "super-bogatih".
Dok sto najbogatijih godišnje zaradi 240 milijardi dolara, oni koji žive u uvjetima ekstremnog siromaštva žive od 1.25 dolara na dan. Izvještaj Oxfama, koji će biti prezentiran javnosti sljedećeg tjedna, bazira se na tvrdnji da ekstremne koncentracije novca u rukama najbogatijih zapravo doprinose nemogućnosti rješavanja pitanja globalnog siromaštva.
Superbogati kontroliraju politiku, gospodarstvo...
Prema Oxfamu, vodećoj svjetskoj filantropskoj organizaciji, "ekstremno bogatstvo" je nemoralno i dovodi do političke korozije, ekonomske neučinkovitosti i socijalne nejednakosti.
U SAD-u udio prihoda jednog postotka najbogatijih udvostručio se od 1980. s 10 na 20 posto, navodi se u izvješću. Za onih 0,01 posto, njihov udio nacionalnog dohotka se učetverostručio, dosegnuvši razinu kakvu nije nikada prije.
"Ne možemo se više pretvarati da je gomilanje bogatstva nekolicine neminovno za većinu – prije obrnuto", rekao je izvršni direktor Oxfam Internationala, Jeremy Hobbs. U izvješću se ističe da superbogati kontroliraju i politiku, od čega opet najviše koristi ima bogata manjina, a ne većina, pa čak i u demokracijama.