Foto: sibenik.in
ŠIBENSKI biskup Ante Ivas u današnjoj propovijedi u svetištu u Vrpolju obrušio se na noćnu ljetnu zabavu i na predstavu Pepeljuga kojom je otvoren ovogodišnji Međunarodni festival djeteta.
"Noćne zabave uz zaglušujuću i izluđujuću buku, često puta tako bezobzirno da mnogi više ne mogu živjeti u svojim kućama niti moliti u svojim crkvama, pa ni u katedralama, nude se sve više kao vrhunac moderne zabave. Gledao sam ovoga ljeta te prizore u našemu gradu. Kao da nikoga ne zabrinjava što je upravo to najpogodnije doba za ponudu iluzija i prodaju opasnih opijata i droga koje ubijaju mladu psihu. Je li moguće to tumačiti potrebom provoda, zarade, turizma, profita ili kako u Šibeniku kažu, radi revitalizacije gradske jezgre. Vrijeme je to kad će mati i maćeha biti muški transvestit kao u modernoj pepeljugi na otvorenju ovogodišnjeg festivala djeteta u Šibeniku. Kad će se djeca naručivati od surogat majki. Vrlo brzo će se klonirati djeca u klinikama i laboratorijima, kupovati na tržnicama svijeta, a to se danas u svijetu već čini i pred vratima je naše stvarnosti. Na to bi se trebali navikavati naša djeca i mladi, kažu neki, po filmovima televiziji i društvenim mrežama, po zdravstvenom i građanskom odgoju u našim školama", govorio je Ivas.
"Što se čovječanstvo više udaljava ili zaklanja od svjetla Božjega, na zemlju se spušta sve veća muka tame, straha, mraka", zaključio je Ivas.
Splitski nadbiskup: Hrvatska je u moralnoj krizi
U svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske na svečanom misnom slavlju na blagdan Velike Gospe danas se okupilo 30-tak tisuća vjernika.
Procesiju i koncelebrirano misno slavlje predvodio je splitsko makarski nadbiskup Marin Barišić, koji je u propovijedi pozvao na zaštitu braka i obitelji. "Ako nema univerzalnih vrednota, već od vremena do vremena tko dođe na vlast odlučuje po svom ideološkom opredjeljenju što je dobro, istinito i pravedno. Kuda idemo? Gdje ćemo završiti, ako se zakon temelji na moći, a ne na istini", upitao je nadbiskup Barišić.
Upozorio je da je Hrvatska izložena gospodarskoj, ali i moralnoj krizi te naglasio kako bi "nas poplava koja ugrožava moralne i duhovne vrijednosti trebala ujediniti i solidarizirati poput nedavne prirodne nepogode".
"Ne možemo biti i ostati pasivni promatrači porasta vodostaja, rastakanja i probijanja obrambenih nasipa života, braka i obitelji" upozorio je Barišić. "Doista, kad se radi o životu, zaštiti i dostojanstvu osobe, obrani i promociji temelja života, to jest braka i obitelji, svi bismo, bez obzira na vjeru i svjetonazor, trebali biti na strani života. Nevjernik bi bio samo onaj koji ugrožava i čini da život bankrotira", zaključio je.
I u Aljmašu proslavljena Velika Gospa
Svečano misno slavlje na blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije u aljmaškom svetištu Gospe od utočišta danas je predvodio nadbiskup đakovačko-osječki i metropolit Đuro Hranić, koji je sve vjernike pozvao da pomognu nastradalima u poplavama u Slavoniji i Baranji.
Hranić je kazao i da će ovih dana osobno pozvati građevinske tvrtke da pomognu u izgradnji uništenih domova.
Pred velikim brojem vjernika koji u Aljmaš dolaze od ranih jutarnjih sati, propovijed je održao mostarsko-duvanjski biskup Ratko Jurić, naglasivši važnost Marije u životu svakoga vjernika. Vjernike je pozvao da štite svetost obitelji, a mlade muškarce i žene da osnivaju obitelji i rađaju djecu te da ne slijede negativan europski trend sve manjeg broja rođene djece.
Očekuje se da će kroz aljmaško svetište danas proći oko 80000 ljudi, a hodočasnicima koji su pohodili Aljmaš zahvalio je tamošnji župnik Ante Markić, ističući da "naša nebeska Majka i zaštitnica nikada nije zaboravila svoj i naš Aljmaš".
Blagdan Velike Gospe slavi se svečanim misama tijekom cijeloga dana, molitvama i zahvali Gospi koja se u tom svetištu štuje 310 godina. Aljmaška crkva tijekom Domovinskoga rata posve je uništena, a na njezinu je mjestu izgrađena nova crkva, koja je posvećena prije deset godina. Od 150 župa u osječko-baranjskoj županiji, 30 je posvećeno Blaženoj Djevici Mariji, što govori o dubokoj odanosti Slavonaca Majci Božjoj.