Foto: Guliver Image / Getty Images
SIRIJSKI mirovni pregovori nastavljeni su u utorak u Ženevi, iako su predstavnici vlasti i oporbe i dalje nepomirljivo ukopani u vlastitim stajalištima u pitanju formiranja prijelazne vlade, javlja BBC.
Brahimi je u ponedjeljak priznao da pregovori dosad "nisu donijeli mnogo". Izjavio je i da nema pomaka u pokušaju da se dogovori doprema humanitarne pomoći u opkoljeni grad Homs.
Režim Bašara al-Asada ponudio je umjesto toga evakuaciju žena i djece iz dijelova grada pod kontrolom oporbe i zajamčio je siguran prolaz muškarcima, ali pod uvjetom da dobije popis njihovih imena. Oporba na to ne pristaje, tvrdeći da se radi o pokušaju raseljenja i uhićenja njezinih pristaša.
Oko 2.500 ljudi opkoljeno je u starom dijelu Homsa od lipnja 2012. i nemaju pristupa vodi ni lijekovima. Svjetski prehrambeni program (WEF) objavio je u utorak da je spreman dostaviti jednomjesečne zalihe hrane u Homs čim dobije odobrenje obiju strana da može ući u grad.
Pritisak na Rusiju
Homs, na strateškoj lokaciji u samom središtu zemlje, ključno je bojište. Asadove snage vratile su prošle godine brojna okolna područja pod svoju kontrolu, a ustanici su ostali u okruženje u središtu grada, zajedno s tisućama civila.
Zapadni diplomati su objavili da će sastaviti nacrt rezolucije za Vijeće sigurnosti ukoliko pomoć ne stigne u Homs do kraja ovog tjedna i izvršiti pritisak na Rusiju da ishodi dopuštenje sirijskih vlasti za prolazak humanitarnog konvoja.
Sirijski pregovori 'udarili su u zid' u ponedjeljak pošto je vlada predočila dokument koji uopće ne podrazumijeva prijenos vlasti. U "izjavi o temeljnim načelima", aktualni režim predlaže da Sirijci odaberu politički sistem bez "nametnutih formula" iz inozemstva, aludirajući na zahtjeve Zapada i nekih regionalnih igrača da Asad odstupi s vlasti.
Oporba, koja želi da Asad siđe s vlasti u okviru dogovora za formiranjem prijelazne vlade, smjesta je odbacila prijedlog.