IZA NAS je jedno od najčudnijih kola SuperSport HNL-a ove sezone, u kojem su izgubila sva tri favorita za naslov - Rijeka, Hajduk i Dinamo. Klub s Rujevice tako je ostao na vrhu tablice s 39 bodova, Hajduk ima dva manje, dok je Dinamo na trećem mjestu s 32 boda.
Slijedi kolo u kojem, barem na papiru, sva tri kluba imaju nešto lakše poslove na domaćem terenu (Rijeka Istru, Hajduk Varaždin, a Dinamo Šibenik), a onda kreće niz od tri kola u kojem ćemo vidjeti čak četiri derbija između tri vodeće momčadi te Osijeka. Što se više bliži kraj prvenstva i velike utrke, to je i pritisak na suce veći te je svaka njihova odluka pod još jačim povećalom.
SHNL po pitanju kartoniranja ne odskače u odnosu na najbolje lige
Iako su u prvom planu gotovo uvijek kardinalne odluke poput penala, crvenih kartona ili ofsajda kod golova, suđenje u jednoj ligi puno bolje definira dosljednost kod davanja kartona. I Hajduk i Dinamo imaju puno igrača kojima prijeti suspenzija zbog trećeg žutog kartona. No, kako suci u SHNL-u zapravo dodjeljuju kartone?
U prosjeku se žuti karton u hrvatskom prvenstvu dodjeljuje za svakih 5.6 prekršaja. To je vrlo slično prosjeku najboljim ligama Europe, kao i općem prosjeku u nogometu. Kada je riječ o ligama Petice, najtolerantniji su talijanski suci.
Tamo je potrebno napraviti 6.4 prekršaja za karton, skoro jedan više od SHNL-a. Engleski suci su najbrži na okidaču i ove sezone dodjeljuju kartone na svakih 5 prekršaja. Najsličniji prosjek hrvatskoj ligi je Bundesliga, u kojoj se karton dobiva nakon 5.4 prekršaja u prosjeku.
Kako suci u SHNL-u dodjeljuju kartone?
Kada je riječ o ekipama koje rade najviše, odnosno najmanje prekršaja, tu nema prevelikih iznenađenja. U pravilu ekipe s većim posjedom lopte rade najmanje prekršaja i obrnuto. Nisko po broju prekršaja su i Dinamo (sa 60% posjeda je daleko prvi u ligi, ispred Hajduka s 54%) i Osijek i Varaždin, a jedino iznenađenje je tu Gorica, koja sa samo 47% posjeda u prosjeku radi skoro najmanje prekršaja u ligi.
Kada se u omjer postavi broj prekršaja i dobivenih žutih kartona, vidljivo je da se Dinamu, Rijeci i Varaždinu tolerira nešto više prekršaja nego ostatku lige. Kada je riječ o konkurentima na vrhu, Dinamo i Rijeka su vrlo blizu, dok Hajdukovi igrači dobivaju žuti karton za jedan prekršaj češće nego konkurencija.
Jedini koji se značajno izdvaja je Šibenik, koji dobiva kartone nakon skoro svakog četvrtog prekršaja, odnosno 2.8 manje prekršaja moraju napraviti za karton nego Dinamo. Naravno, ovakva tablica je vrlo gruba mjera.
Za preciznije zaključke trebao bi se izvući puno više podataka. Primjerice, podatak o tome u kojim zonama ekipa najčešće faulira suparnika (primjerice, ekipe koje igraju pritisak često to rade duboko na suparničkoj polovici gdje je mogućnost dobivanja kartona manja).
Ovako prezentirani omjeri često i "umjetno" povećavaju broj prekršaja ekipama koje igraju napadački nogomet. Ekipe koje su češće u suparničkom šesnaestercu rade i veći broj prekršaja u napadu, primjerice u skoku s golmanom, koji se vrlo rijetko kažnjava kartonom.
Iako uzorak od 20 kola nije dovoljno kvalitetan, rezultati sugeriraju da je kriterij u SHNL-u generalno ujednačen i da nema prevelikih odskakanja između ekipa koji su, barem u nekoj mjeri, usporedivi po vremenu u kojem se aktivno brane.
Osim toga, brojke se i mijenjaju. U isto vrijeme prošle sezone, Hajdukovi igrači su dobivali karton na svakih 6.9 prekršaja, što je bio najpovoljniji kriterij u ligi. Dinamo je tada dobivao karton za svakih 6.4 faula, dok je razlika u odnosu na dno tablice bila puno manja, pa je posljednjeplasirana Istra dobivala karton za svakih 5.7 prekršaja, što je velika razlika u odnosu na Šibenik ove sezone (4.2).
Treba napomenuti kako su kod Rijeke pod prijetnjom trećeg kartona Andrić, Gojak, Pašalić, Rukavina i Zlomislić. Kod Hajduka su to Livaja, Kalinić, Lučić, Prpić i Sigur, dok su kod Dinama u opasnosti Ademi, Moharrami, Mmaee i Torrente.