"POSLAO sam mu poruku. Nije to očekivao, naravno. To je velika promjena. Sve je to posao, ne znam... Niko od nas to nije očekivao, naročito ne Luka. Bio sam uvjeren kako je to što on u Dallasu ima nešto posebno. Mislim da sada više nitko nije siguran u ligi, tako djeluje."
Ovako je Nikola Jokić komentirao šokantni trade, kojim je u noći sa subote na nedjelju Luka Dončić prešao u Los Angeles Lakerse, a Anthony Davis u Dallas Maverickse. To će još dugo će biti glavna tema NBA lige. U senzacionalne razmjene uz Dončića su u Lakerse otišli Maxi Kleber i Markieff Morris, a u Dallas Max Christie i izbor prve runde drafta 2029. godine. U razmjenu je uključena i Utah Jazz, koja je dobila Jalena Hood-Schifina iz Lakersa te dva izbora druge runde ovogodišnjeg drafta.
Jedan od najboljih košarkaša lige, k tome u najboljim godinama (25), razmijenjen je za 31-godišnjaka i samo jedan budući izbor na draftu. Dallas je napravio upravo to. Lakersima je ustupio Dončića, a zauzvrat uzeo Anthonyja Davisa. Vrhunskog centra, ali zloglasnog po ozljedama koje su mu obilježile karijeru. Posao su u potpunoj tajnosti ekspresno odradili generalni menadžeri Rob Palinka iz Lakersa i Nico Harrison iz Mavsa, koji je inicirao trade kako bi se riješio franšiznog igrača.
"Non-trade clause" se sumanuto gugla
Nakon toga se postavlja pitanje može li Denver napraviti srpskom MVP-ju najjače lige ono što je Dallas napravio slovenskom superstaru i simbolu kluba? Odgovor je potvrdan. U NBA ligi igrači imaju mogućnost da u ugovore ugrade "non-trade clause", klauzulu koja igraču omogućuje da odbije transfer u drugi klub.
Ili da ne bude, što bi Dennis Schroeder rekao, žrtva robovlasničkog sustava. Razmjene protiv njihove volje boje se mnogi NBA igrači. Oni pridonose tome da je "non-trade clause" pojam koji je posljednjih dana u trendu na Googleu. Jako ga se često pretražuje nakon otpisa Dončića te zato što je kraj prijelaznog roka blizu, do sutra u 21 sat po našem vremenu.
Zašto zaštitu od neželjenog trejda imaju samo dvije zvijezde?
Zanimljivo, spomenutu klauzulu imaju samo dva igrača najjače lige svijeta. LeBron James iz Lakersa i Bradley Beal iz Sunsa. Nemaju je, dakle, ni Nikola Jokić, Giannis Antetokounmpo, Shai Gilgeous-Alexander, Jayson Tatum, Victor Wembanyama...
Pravo na "non-trade" klauzulu igrač ostvaruje ako je najmanje osam sezona u NBA-u i četiri u istoj momčadi ili ako je prilikom potpisivanja ugovora izričito unese u ugovor. Prije Jamesa i Beala ovakve klauzule imali su Kobe Bryant (Lakers), Dirk Nowitzki (Dallas) i Carmelo Anthony (Knicks).
Zlokobno upozorenje
Srpski Blic ovako navodi razloge zbog kojih Jokić nema "non-trade" klauzulu u svojem ugovoru: "Nije ju tražio jer ima stabilan odnos s franšizom i vjerojatno nema namjeru mijenjati klub. On je 2022. potpisao "supermax" ugovor na pet godina, vrijedan 264 milijuna dolara.
Amerikanci pišu da Jokiću nije potrebna klauzula jer ga Denver nikada ne bi trejdao iz praktičnih razloga. On ima status superzvijezde i lice je franšize iz Colorada. Također, ima ogroman utjecaj unutar organizacije i razmjena bi bila katastrofalna za ugled kluba. Mada, sve ovo je bilo napisano i prije Dončićevog trejda...