SHANE LARKIN, jedan od najboljih igrača Eurolige prošle sezone, ovog je vikenda malo razdrmao učmalost hrvatske košarkaške stvarnosti izjavom da ne bi imao ništa protiv igranja za hrvatsku reprezentaciju.
Radi se o 26-godišnjem Amerikancu koji igra na poziciji razigravača, vječno deficitarnoj u Hrvatskoj, a našu košarku poznaje kao bivši suigrač Bojana Bogdanovića u Brooklyn Netsima te aktualni Krune Simona u turskom Efesu.
Ideja nastala na ručku sa Simonom
Baš je u razgovoru Simona i Larkina za ručkom prošlog tjedna u Zadru, gdje je njihov Efes igrao na pripremnom turniru Zadar Basketball Tournament, nastala ideja o suradnji s hrvatskom reprezentacijom, a Amerikanac ju je otkrio u razgovoru za Basketball.hr.
Hrvatskog izbornika Veljka Mršića ta je vijest zatekla.
"To mi je bio prvi glas. Razgovarao sam sa Simonom u četvrtak, a te se teme uopće nismo dotaknuli", rekao nam je Mršić, ali nije htio konkretno govoriti o toj mogućnosti jer nikakvog službenoga kontakta s HKS-om nije bilo, a i svjestan je da su u Savezu trenutačno okrenuti isključivo Hrvatima u hrvatskoj reprezentaciji, o čemu Dino Rađa ima prilično jasan stav.
"Takvo što me ne interesira. Nemam namjeru kupovati rezultat. Hrvati bi trebali igrati za Hrvatsku, Turci za Tursku, a Amerikanci za Ameriku. Zar nije dovoljno to što su klubovi odavno već isprostituirani, u toj mjeri da je to postalo gadljivo? Moramo li uništiti i reprezentaciju?", rekao je Rađa u starom razgovoru za Index.
HKS mora napraviti prvi korak
Zato Mršić ne želi istupati dok u Savezu ne bude jasnog stava oko ovog slučaja, jer jedno je teoretizirati, a drugo na raspolaganju imati konkretnog igrača. i to vrlo visoke klase.
"Zna se hijerarhija u Savezu, ja sam kao izbornik nakon ljeta u izvješću rekao kakvo je trenutačno stanje. Demokratska tijela iznad mene, poput stručnog savjeta i upravnog odbora, trebaju donositi daljnje korake. Ako dođe do potrebe za tim, a zasad je nema, mora se proći procedura", kaže izbornik.
Za Hrvatsku su dosad igrala dva Amerikanca. Dontaye Draper, koji je igrao dvije godine za Cedevitu, bio je na Eurobasketu 2011., 2013. i 2015. U Sloveniji 2013. bio je jedan od ključnih igrača, posebno u četvrtfinalnoj pobjedi protiv Ukrajine koja je Hrvatsku prvi put nakon 1995. uvela u polufinale velikog natjecanja. Dvije godine kasnije bio je ozlijeđen i kao takav poprilično beskoristan.
Na SP-u 2014. član hrvatske reprezentacije bio je Oliver Lafayette, ali nije joj donio klasu više, kakva se od naturaliziranog igrača očekuje. No obojica su bili prvenstveno razigravači i defenzivci, tip igrača kakav je nedostajao Hrvatskoj, dok je Larkin prvenstveno strijelac kakvih će Mršić imati dovoljno na raspolaganju. Ipak, ne dvoji o tome treba li takav igrač njegovoj selekciji.
"Hipotetski, da je Larkin Hrvat, bi li imao mjesta u reprezentaciji kao scorer? Naravno da bi. Ali mi ne kupujemo igrače niti imamo novca za to kao neki drugi savezi. On je odličan igrač i drago mi je što je takav igrač kojem ne treba putovnica zemlje Europske unije da bi dobio ugovor, jer i ovako ima jedan od najvećih ugovora u europskoj košarci, u razgovoru sa Simonom reagirao s 'zašto ne?'. To znači da je hrvatska košarka cijenjena kad igrači takvog rejtinga ne bi imali ništa protiv", smatra Mršić.
Svi naši NBA igrači su na raspolaganju, osim Hezonje
Larkin je u Hrvatskoj vidio šansu da "ostvari san svakog sportaša" i sudjeluje na Olimpijskim igrama jer sa sedam NBA igrača naša reprezentacija definitivno ima golem potencijal. A skoro sva sedmorica Mršiću su se stavila na raspolaganje za iduće ljeto, kad će Hrvatska zaigrati na dodatnim kvalifikacijama i pokušati ponoviti uspjeh iz Atene 2008. i Torina 2016., kad je kroz takav turnir izborila plasman na Igre.
"Razgovarao sam sa svima, a osim Hezonje, svi su se izjasnili pozitivno što se tiče nastupa, njihova želja je neupitna. Razgovarali smo o njihovim ulogama, o tome kako ih ja vidim, što očekujem i što mi je važno u selekciji, ali pitanja stranaca se nismo dotaknuli."
Kad je u svibnju preuzeo klupu Hrvatske, Mršić je rekao da prvo želi vidjeti što ima na raspolaganju od domaćih igrača, pa onda vidjeti ima li potrebe za američkim pojačanjem. Od tada je prošlo skoro pet mjeseci, a Mršić je reprezentaciju vodio na Ljetnoj NBA ligi u Las Vegasu te na turniru u Kini, na koje je vodio različite selekcije kako bi isprobao što više igrača.
Nakon Las Vegasa i Kine optimističniji nego kad je preuzeo reprezentaciju
"Pokazalo se da ima potencijala. Treba vidjeti kako će to izgledati na pravim, službenim utakmicama, ali nakon ovog ljeta puno sam optimističniji, stanje je bolje nego što sam se nadao", rekao je Mršić pa izdvojio dva imena kao primjer.
"Roko Rogić u pripremnom je razdoblju igrao jako dobro za Nymburk, a Česi su s 5-6 igrača iz tog kluba bili šesti na Svjetskom prvenstvu. Marin Marić bio je MVP 1. kola belgijske lige, u prve dvije utakmice je na prosjeku od 18 koševa i devet skokova. To su samo dva imena koja sam izdvojio jer su bili u najboljoj petorci turnira u Shenzenu, ali to su stvari koje nas čine sretnima", zaključio je Mršić.