IMANE KHELIF (25) bila je glavna tema ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu. Predstavnica Alžira osvojila je zlato u boksačkoj kategoriji do 66 kilograma nakon što je u finalu jednoglasnom sudačkom odlukom pobijedila Kineskinju Liu Yang, no pozornost javnosti privukla je zbog toga što su je optuživali da je muškarac.
Francuski novinar Djaffar Ait Aoudia sada tvrdi da ima dokaze da Khelif nije žena, već muškarac. Portal Reduxx prenio je priču prema kojoj je Aoudia navodno došao do preslike medicinskog izvješća iz lipnja 2023. godine, nastalog u suradnji pariške i alžirske bolnice, koje otkriva da Khelif ima testise.
Reduxx piše da su endokrinolozi Soumaya Fedala i Jacques Young zaključili da Alžirka ima spolni poremećaj 5-alfa reduktaze, koji se može pojaviti samo kod bioloških muškaraca i koji navodno onemogućava normalan razvoj spolnih organa kod djeteta. Prema tom izvoru, muške se bebe u tim slučajevima netočno smatraju ženskima jer im se genitalije ne razvijaju kako treba.
Khelif navodno nema maternicu, već unutarnje testise i mikropenis koji podsjeća na povećani klitoris
Reduxx navodi da se promjene vide u pubertetu kad im počnu jačati mišići i rasti dlake te nemaju menstruaciju niti se razvijaju dojke. Prema istom izvoru, Khelif navodno nema maternicu, već unutarnje testise i mikropenis, koji podsjeća na povećani klitoris, pa i visoku razinu testosterona.
Aoudia tvrdi da su liječnici preporučili da se Khelif podvrgne kirurškoj operaciji i hormonskoj terapiji kako bi se uskladila s rodnim identitetom.
Khelif je izgubila devet borbi u karijeri
Podsjetimo, Olimpijski odbor dozvolio je Khelif da se natječe na ženskom turniru iako je prošle godine s Lin Yu-Ting iz Tajvana, osvajačicom olimpijskog zlata u perolakoj kategoriji, dobila zabranu natjecanja na Svjetskom prvenstvu od Međunarodne boksačke asocijacije (IBA).
To je napravljeno uz objašnjenje da je DNA testovima dokazano da imaju XY kromosome i višak testosterona. Zbog toga je mnogi optužuju da je zapravo muškarac. No, kako IBA nije vodila olimpijsko boksačko natjecanje u Parizu, Međunarodni olimpijski odbor bio je zadovoljan što se obje borkinje mogu natjecati prema manje strogim pravilima o spolnoj podobnosti, koja su bila na snazi za Igre u Tokiju 2021.
Mnogima je postalo sporno kako je uopće moguće da se Khelif natjecala na ženskom turniru. Puno se pisalo o neravnopravnosti u odnosu snaga nje i suparnica, zaboravljajući dvije stvari.
Iza nje je već nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju, gdje je nakon pobjede u prvom meču bila poražena u četvrtfinalnoj borbi. Iza nje su i profesionalne borbe s omjerom koji i ne ulijeva strah u kosti. Nije izgubila borbu od 2022., ali ih je izgubila ukupno devet.
"Hvala Bogu, ovo zlato je moj odgovor svima koji su bili protiv mene"
Nakon što ju je trener Mohamed Al-Shawa nosio oko vrata u počasnom krugu oko olimpijskog ringa, Khelif je došla pred novinare i rekla: "Ja sam jaka žena. Žena s posebnom snagom. Hvala Bogu, ovo je moj odgovor. Ovo zlato je odgovor svima koji su bili protiv mene."
Zatim je govorila o tome kako je postala nacionalna heroina čiji se mečevi prate po cijeloj zemlji na velikim ekranima: "Ponosna sam što sam izvela Alžir na ulice. To je čast. Ovo je medalja za cijeli arapski svijet. Hvala Bogu i hvala svima vama. Ne mogu opisati koliko sam zahvalna, kako mi je čuti cijelu zemlju kako sa mnom i zbog mene pjeva našu himnu."