Tehnički stručnjak otkrio pet pogrešaka koje svi radimo, a koje uništavaju uređaje

Foto: Shutterstock/pexels

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

MNOGI ne vode računa o svojoj tehnologiji, a to uvelike utječe na njezino trajanje.

Tehnički stručnjak je za Daily Mail otkrio pet pogrešaka koje većina radi, a štetne su za naše uređaje. Ako želite da vam skupocjeni telefon, računalo i sve ostalo potraje, ovi savjeti mogli bi vam biti korisni.

1. Uvijek ste priključeni

Apple kaže da stanje baterije može biti ugroženo ako vaš iPhone ostane na punjaču napunjen dulje vrijeme. Isti savjet vrijedi i za Androide. Samsung kaže da ne ostavljate telefon priključen na punjač dulje vrijeme ili preko noći. Huawei kaže da održavanje razine baterije što bliže sredini (30 posto do 70 posto) može učinkovito produljiti trajanje baterije.

Odnosno vaš telefon mora biti napunjen, ali ne uvijek potpuno napunjen. Najvažnije je da isključite svoje uređaje nakon što se napune.

2. Predugo čekate da napunite prijenosno računalo

Ako često dopuštate da se baterija prijenosnog računala potpuno isprazni, to smanjuje njezin predviđeni životni vijek. 

Baterija prijenosnog računala također može izgubiti učinkovitost na drugi način. Recimo da redovito punite svoje prijenosno računalo od 30 do 50 posto ili otprilike 20 posto svaki put. Učinite to pet puta i završit ćete jedan ciklus baterije jer ste napunili prijenosno računalo 100 posto.

Stručnjak savjetuje da držite bateriju napunjenu do najmanje 40 posto većinu vremena. Također nemojte uvijek držati svoje prijenosno računalo priključeno na kabel za punjenje. To također može skratiti trajanje baterije.

3. Ne čistite dovoljno

Brisanje otisaka prstiju sa zaslona nije dovoljno. Prljavština, prašina i drugi otpad mogu se nakupiti u priključcima, zvučnicima i drugim malim pukotinama na gotovo svim svakodnevnim uređajima. 

Ponekad je potrebno detaljno očistiti male otvore na uređajima. No pripazite kako čistite, jer se npr. krhki krajevi čačkalica mogu slomiti u vašem uređaju ili čak oštetiti male zvučnike.

4. Telefon vam je previše izložen suncu

Većina pametnih telefona je robusna. Vaš vjerojatno može izdržati prašinu i malo vode. Jedna stvar za koju nije napravljen su visoke temperature. 

Ostavljanje telefona u vrućem automobilu ili na suncu može uzrokovati ozbiljna oštećenja. Baterija bi se mogla pregrijati, a možete čak izgubiti ili oštetiti svoje podatke.

Ekstremno niske temperature također su teške. Litij-ionske baterije mogu prestati ispuštati električnu energiju na niskim temperaturama. To može skratiti trajanje vaše baterije, dovesti do problema s prikazom, pa čak i pucanja stakla zaslona.

5. Lak pristup vašem routeru

Iznenadili biste se koliko ljudi nikada nije promijenilo zadanu lozinku svog routera.

Osim što mogu koristiti vaš Wi-Fi, hakeri mogu upotrijebiti vašu mrežu za napad na vaše uređaje. Mogli bi čak preuzeti opasne datoteke ili posjetiti ilegalna web-mjesta putem vašeg routera.

Prvi korak je da napravite originalnu lozinku koju je teško probiti jer vam ne trebaju nepoznate osobe na vašoj kućnoj mreži.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.