Najlegendarnije traperice ikad? Time ih je proglasio modnim predmetom 20. stoljeća

Foto: Profimedia/Shutterstock/Levi's

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

ZATVORITE oči i pokušajte zamisliti traperice. Vjerojatno ste upravo pomislili na Levi's 501, zar ne? One su original plavog trapera - prvi patentirani model i predložak za sve traperice koje su uslijedile.

Bez sumnje, radi se o najuniverzalnijem i najdemokratskijem odjevnom predmetu na svijetu, koji je kroz povijest spajao holivudske zvijezde i rock legende, hipije šezdesetih i boy bendove devedesetih, političare i prosvjednike, tinejdžere i tehnološke magnate. Stoga ne čudi da ih je časopis TIME proglasio "modnim predmetom 20. stoljeća", piše Who What Wear

Od mom i skinny do bootcut i boyfriend krojeva, trendovi u svijetu trapera dolazili su i prolazili, no model 501 nadživio je sve. U više od 150 godina postojanja, ove traperice nikada nisu izašle iz mode. A po svemu sudeći, vjerojatno nikada ni neće.

Foto: Profimedia

No, u čemu je tajna njihove vječne privlačnosti? Kada su i kako postale kultni statusni simbol? Jesu li svi modeli 501 jednaki i koja se godina smatra najboljom za vintage primjerke? Nastavite čitati i otkrijte sve što ste ikada željeli znati o legendarnim "petstojedicama", a vjerojatno i pokoju informaciju više.

Kako je sve počelo

Priča o modelu 501 započinje u doba kalifornijske zlatne groznice, s krojačem Jacobom Davisom i njegovim izumom - bakrenim zakovicama za ojačavanje hlača. Davis se udružio s trgovcem tkaninama Levijem Straussom kako bi zajedno proizvodili izdržljive radne hlače. 

Godine 1873. patentirali su verziju koja će kasnije postati poznata kao 501 Original. Čvrste i otporne, ove su traperice bile dizajnirane za rudare, no ubrzo su postale neizostavan dio garderobe rančera, kauboja i svih ostalih pionira američkog Divljeg zapada.

Legendarni John Wayne nosio je podvrnuti par u vesternu Poštanska kočija iz 1939. godine. Kasnije, tijekom Drugog svjetskog rata, američki Odbor za ratnu proizvodnju proglasio ih je ključnom radnom odjećom. Zbog racionalizacije materijala, proizvodnja je smanjena, a modeli iz tog razdoblja nosili su oznaku "501S", gdje je "S" označavalo "simplified" (pojednostavljeno).

Ikone koje su ih proslavile

Moderne traperice 501, kakve poznajemo danas, rođene su 1947. godine. Dizajn je doživio evoluciju: nestali su staromodni detalji poput gumba za tregere i stražnjeg zatezača, a vraćeni su metalni dijelovi čija je upotreba bila ograničena tijekom rata.

U poslijeratnom razdoblju, 501 više nisu bile samo radna odjeća, već su pronašle put do umjetnika, glazbenika i pripadnika Beat generacije, poput Jacka Kerouaca. "Bilo je to doba kada je traper postao 'opasan', zabranjen u školama i povezivan s marginalnim skupinama poput motociklističkih klubova", objašnjava Tracey Panek, povjesničarka brenda Levi's.

"Sjetite se samo Marlona Branda u filmu Divljak iz 1953. godine, čija je kombinacija 501-ica, bijele majice i kožne jakne postala simbol buntovništva."

Tijekom šezdesetih, filmske dive poput Marilyn Monroe pokazale su glamurozniju stranu ovih traperica, dok je Bob Dylan nosio svoj par na naslovnicama dvaju albuma. Do osamdesetih, njihov kultni status bio je toliko snažan da su postale tražena roba čak i iza Željezne zavjese. Na crnom tržištu služile su kao valuta i postale uniforma mladih koji su sjedili na vrhu Berlinskog zida dok je padao.

Foto: Profimedia

Devedesete su bile ključno desetljeće za 501, a sve je započelo kultnom naslovnicom časopisa Vogue iz siječnja 1990., na kojoj su supermodeli Cindy Crawford, Naomi Campbell i Christy Turlington pozirale upravo u njima.

Njihov primjer slijedile su ikone stila tog doba, od Winone Ryder i Pamele Anderson do princeze Diane, Kurta Cobaina i Stevea Jobsa. Danas su i dalje neizostavan komad u ormarima modnih urednika, stilista i nove generacije zvijezda poput Hailey Bieber i Sofije Richie Grainge.

Što se tiče stiliziranja, Levi's 501 ostavljaju bezbroj mogućnosti za osobni izričaj. Kao temelj svake garderobe, dopuštaju gotovo sve, no neke od najpopularnijih kombinacija uključuju jednostavne majice, blejzere i, možda najklasičnije od svega, savršeno krojenu bijelu košulju.

Teško je sjetiti se ijednog drugog odjevnog predmeta koji se s takvom lakoćom prilagodio različitim desetljećima i estetikama.

Pronađite svoj savršeni kroj

Poput svake velike pop-kulturne ikone, i Levi's 501 Original mijenjao se s vremenom. Iako su trendovi utjecali na obradu materijala i širinu nogavica, osnovna silueta ostala je gotovo nepromijenjena, što je ključ njihove dugovječnosti.

Jedna od najznačajnijih promjena dogodila se 1981. godine, kada je predstavljen prvi model 501 krojen za žene. Godine 1954. postojao je i kratki izlet s patentnim zatvaračem, model 501z, koji je danas rijedak kolekcionarski primjerak. Za 150. godišnjicu, 2003. godine, kroj je moderniziran s nešto širim nogavicama i udobnijim pristajanjem u struku i bokovima.

Za one koji čeznu za starim krojevima, Levi's je ponovno izdao povijesno vjerne retro modele, poput '93 (klasični srednji struk i opušteniji kroj), '81 (visoki struk i blago sužene nogavice) i '54 (uže, ravne nogavice). Kako kažu u samom brendu: "To su vintage traperice kakve ste oduvijek sanjali pronaći, samo bez mukotrpnog prekopavanja po second-hand trgovinama."

Moderne inačice uključuju 501 skinny, skraćene modele do gležnja i verzije od laganijeg trapera za ljeto. Postoji čak i izdržljiv par za skejtere, veganska verzija i prvi potpuno reciklirajući model Circular 501.

Naravno, puristi i dalje mogu pronaći originalne "shrink-to-fit" traperice od sirovog trapera, uz koje dolaze i upute da ih odjenete i sjednete u vruću kupku kako bi se savršeno prilagodile vašem tijelu. Proces je neobičan, ali rezultat je jedinstven par krojen baš za vas.

Nekoliko zanimljivosti o modelu 501

Jeste li znali da su prve traperice 501, tada poznate kao "radne hlače", najvjerojatnije šivale krojačice u svojim domovima prije osnivanja prve tvornice? Ili da je maleni džep s desne prednje strane izvorno bio namijenjen za džepni sat, uobičajeni modni dodatak u 19. stoljeću?

Foto: Shutterstock

Ipak, možda najzanimljivija činjenica od svih jest da sam Levi Strauss - čovjek koji je svijetu podario plave traperice - nikada nije nosio par modela 501. Kako objašnjava povjesničarka Panek: "To su bile hlače za radnike, a on se kao uspješan poslovni čovjek odijevao u formalna odijela."

Vodič za prepoznavanje vintage modela

S parom vintage Levi's 501 traperica ne možete pogriješiti. Ne samo da su bezvremenske, već su i stvorene da traju. Iako je najranije primjerke gotovo nemoguće pronaći - sam Levi's je 1997. godine platio 25.000 dolara za par iz otprilike 1890. - uz nekoliko savjeta možete pronaći sjajne komade za svoj ormar.

Foto: Shutterstock

Prvo, provjerite etiketu za održavanje. Ako tražite američki klasik proizveden u SAD-u, mora biti stariji od 2002. godine, kada je zatvorena posljednja tvornica u San Franciscu. Ako etiketa za održavanje uopće ne postoji, to je odličan znak - one su zakonski uvedene tek 1971. godine, što znači da je vaš par stariji od toga.

Zatim, pregledajte tkaninu. Do 1984. godine Levi's je koristio visokokvalitetni red selvedge traper iz tvornice Cone Mills. Taj traper prepoznat ćete po crvenom šavu s unutarnje strane nogavice, vidljivom kada je podvrnete. Kasniji modeli izrađeni su od ekonomičnijeg trapera širokog tkanja.

Na kraju, obratite pozornost na crvenu etiketu na stražnjem desnom džepu. Uvedena je 1936. kao zaštitni znak. Ako je ime brenda ispisano velikim slovima - LEVI'S - u rukama držite takozvani Big E model, proizveden prije 1971. godine. Među kolekcionarima, takvi se primjerci smatraju Svetim gralom.

Ili se odlučite za novi model

Danas je ponuda 501 modela raznolikija no ikad. U trgovinama možete pronaći klasične Original modele, popularne verzije inspirirane devedesetima poput 501 '90s, kao i skraćene i laganije varijante. U nastavku smo izdvojili nekoliko modela. 

Traperice 501 90's, Levi's, 150 eura
Traperice 501, Levi's, 110 eura
Traperice 501, Levi's, 140 eura
Traperice vintage 1922 501, Levi's, 320 eura
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.