Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
LJETO je u punom jeku, a s njim i potraga za spasom od nesnosnih vrućina. Oni koji još nemaju uređaj za hlađenje doma ovih dana zasigurno razmišljaju o nabavci - bilo da se radi o klasičnom klima-uređaju, ventilatoru ili sve popularnijem prijenosnom klima-uređaju. No prije nego što se odlučite za kupnju potonjeg, možda se pitate kako ti uređaji zapravo funkcioniraju.
Budući da su toplinski valovi sve intenzivniji i dugotrajniji, raste i potražnja za brzim rješenjima za rashlađivanje. Prijenosni klima-uređaji postali su izvrsna alternativa fiksnim sustavima - idealni za one koji žive u unajmljenim stanovima ili jednostavno nemaju dovoljno prostora za ugradnju klasične klime.
Ako i vi razmišljate o nabavci takvog uređaja, a prije toga želite razumjeti njegov princip rada, na pravom ste mjestu. U suradnji sa stručnjacima, Ideal Home donosi jednostavan vodič kroz to kako rade prijenosni klima-uređaji.
U suštini, prijenosni klima-uređaji rade na istom principu kao i ugradbeni ili prozorski modeli, s tom razlikom što su dizajnirani da stoje na podu i mogu se premještati iz prostorije u prostoriju. Unutar kućišta nalazi se rashladni sustav koji hladi i odvlažuje zrak, dok se topli zrak kroz crijevo odvodi van, putem seta za prozor.
Katie Lilywhite, stručnjakinja za klimatizaciju u tvrtki AO.com, pojašnjava princip rada: "Jednostavno rečeno, klima-uređaji izvlače toplinu iz prostorije i tako hlade zrak u njoj. Topli zrak iz sobe uvlači se kroz otvore na uređaju, prelazi preko hladnih isparivačkih zavojnica ispunjenih rashladnim sredstvom, koje apsorbira toplinu. Ohlađeni zrak se zatim ispuhuje natrag u prostoriju."
Neki modeli imaju i dodatnu funkciju. "Osim hlađenja, mogu ukloniti i višak vlage iz zraka, što pomaže da se soba doima manje sparnom", dodaje Lilywhite. Chris Michael, predsjednik tvrtke Meaco, nadovezuje se: "Ovisno o modelu, višak vlage skuplja se u unutarnjem spremniku, odvodi kroz zasebno crijevo ili isparava i izbacuje se van s vrućim zrakom."
Kratak odgovor je - da. Svaki prijenosni klima-uređaj mora imati crijevo za odvod vrućeg zraka iz prostorije. Ako uređaj nema odvodno crijevo, onda se ne radi o klima-uređaju, već o rashlađivaču zraka. Takvi uređaji koriste vodu i proces isparavanja kako bi tek neznatno snizili temperaturu, ali zapravo ne klimatiziraju zrak.
"Klima-uređaji moraju biti ventilirani jer sva toplina koju izvuku iz prostorije mora negdje otići. Ako se taj vrući zrak ne odvede van, uređaj će sprijeda puhati hladan, a straga ispuštati vrući zrak natrag u istu sobu, čime se poništava učinak hlađenja", objašnjava Katie Lilywhite.
Većina modela dolazi s kompletom za montažu na prozor, što je za većinu kućanstava najpraktičnije rješenje. "Bez pravilne ventilacije, uređaj će samo recirkulirati topli zrak i neće učinkovito hladiti prostor", ističe Chris Michael. "Zato je važno prije kupnje provjeriti kakav prozorski komplet dolazi s uređajem i odgovara li vašem tipu prozora."
Prijenosni klima-uređaji dolaze u dvije osnovne izvedbe: s jednim ili s dva odvodna crijeva. Modeli s jednim crijevom koriste zrak iz prostorije, hlade ga i zatim vrući zrak - nusprodukt tog procesa - izbacuju van. "Takvi modeli obično su jeftiniji i lakši, ali im može nedostajati snage za hlađenje izrazito vrućih prostorija", kaže Lilywhite.
S druge strane, modeli s dva crijeva znatno su snažniji. "Jedno crijevo služi za uvlačenje vanjskog zraka koji se koristi u procesu hlađenja, a drugo za izbacivanje toplog zraka natrag van", pojašnjava ona.
Chris Michael dodaje: "Ovakav sustav smanjuje stvaranje negativnog tlaka u prostoriji, što ih čini učinkovitijima, no obično su skuplji i glomazniji." Ipak, ako trebate rashladiti veći prostor ili živite u izrazito toploj klimi, modeli s dva crijeva ulaganje su koje se isplati.
"Kada kupujete novi prijenosni klima-uređaj, prva stvar na koju trebate obratiti pozornost je BTU oznaka. Ona vam govori o rashladnoj snazi uređaja - što je veći BTU, to će uređaj brže i učinkovitije hladiti", savjetuje Katie Lilywhite.
Mnogi klima-uređaji nude i dodatne funkcije. Neki se mogu koristiti i kao odvlaživači zraka, što je idealno za posebno sparne dane. Ako želite uštedjeti na računima za struju, Lilywhite predlaže da potražite modele s funkcijama poput tajmera ili noćnog načina rada (sleep mode), koji smanjuju potrošnju energije dok spavate ili niste kod kuće. Za spavaću sobu ili kućni ured, uređaj s tihim načinom rada može biti velika prednost.
Chris Michael iz tvrtke Meaco sastavio je koristan popis značajki na koje treba obratiti pažnju:
Kao i svaki uređaj, prijenosni klima-uređaji imaju svoja ograničenja. Mogu biti bučniji i energetski manje učinkoviti od ugradbenih sustava te zauzimaju dragocjeni podni prostor. Uz to, odvodno crijevo može narušiti estetiku prostora ako nije uredno postavljeno.
U nastavku donosimo nekoliko modela vrijednih pažnje.