Bebe osjećaju bol jednako kao i odrasli

Foto: Shutterstock
 
OVO JE prvo istraživanje magnetskom rezonancijom na bebama koje je pokazalo da one osjećaju bol na isti način kao i odrasle osobe, kad su izložene istoj vrsti bolnih podražaja.
Naime, britanski znanstvenici sa Sveučilišta Oxford uočili su da je 18 od 20 područja mozga, koja su kod odraslih aktivna tijekom bolnih podražaja, aktivna i kod beba.
 
Ovi rezultati sugeriraju i da je prag boli kod beba niži i iz njega proizlazi potreba preispitivanja dosadašnje prakse u ublažavanju boli kod beba. Uz pomoć magnetske rezonancije praćena je reakcije mozga beba dok spavaju na podražaj blagog intenziteta boli po tabanima sa razinom neugode kao kod bockanja olovkom. Tako su došli do otkrića da vrlo blagi podražaj ima jednak odgovor kao odrasla osoba na višestruko snažniji podražaj, što dokazuje da bebe imaju znatno manji prag boli.
 
"Očigledno nam bebe ne mogu ništa reći o svom doživljaju boli i teško je donositi zaključke samo na temelju promatranja bebe", kaže voditeljica istraživanja Rebeccah Slater, pedijatrica s Oxfordskog odjela za bolesti dječje dobi.
 
"Neki su tvrdili da mozak beba nije dovoljno razvijen da stvarno osjećaju bol... no, naše istraživanje daje snažne dokaze da to nije tako".
 
Još prije 30-ak godina bilo je uobičajeno operirati bebe uz neuromuskularne blokatore ali bez sredstava za ublažavanje boli. Prošle je godine analiza postupaka za ublažavanje boli u neonatalnim jedinicama intenzivne njege pokazala da, iako bebe trpe prosječno 11 bolnih procedura dnevno, 60 posto ih ne dobije nikakva sredstva protiv boli.
 
"Naše istraživanje sugerira ne samo da bebe trpe bol nego da su na njega i osjetljivije od odraslih osoba", kaže Slater. "Ako dajemo sredstva protiv boli starijem djetetu prije zahvata onda bismo morali razmotriti i davanje analgetika bebi."
 
U okviru istraživanja proučavana je reakcija 10 zdravih beba starih između jednog i šest dana i deset odraslih zdravih osoba u dobi od 23 do 36 godina. Bebe su u pratnji roditelja i liječnika snimane magnetskom rezonancijom i u većini slučajeva zaspale bi tijekom snimanja.
 
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu eLife.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.