Oglas objavljen pod navodnim imenom 14-godišnjaka iz Zagreba ovih je dana privukao veliku pažnju javnosti nakon što je ovih dana osvanuo na društvenim mrežama. U oglasu stoji da "14-godišnjak traži povremeni posao kako bi zaradio 300 eura za rođendanski poklon svojoj djevojci". Objava se bruo proširila, a mnogi su reagirali sa simpatijama i podrškom.
"Pod pretpostavkom da se stvarno radi o 14-godišnjem dječaku, bitno je da je spreman raditi, uložiti svoj trud i svoje vrijeme da bi zaradio novce i ostvario neki svoj cilj. I to je pohvalno. To treba glorificirati", "Svaka čast klincu koji želi raditi, vidi se da je već sad nesebična duša od čovjeka", "Bravo, lijepo je vidjeti da netko ne žica roditelje", "Mali želi zaraditi. Ne moljaka mater, ćaću, babu, didu. Ne krade. On želi zaraditi. Samim time je dovoljno odgovoran prema novcu i radu. Bravo", neki su od komentara.
Veoma brzo razvila se rasprava o oglasu. Naime, mnogi su napisali da su pokušali stupiti u kontakt s "dječakom" te da im se čitava stvar učinila sumnjivom jer ga nisu mogli dobiti na mobitel, a u komunikaciji preko WhatsAppa osoba koja stoji iza broja je tvrdila da "se ne može javiti jer čeka mamu da izađe iz bolnice".
Drugima je pak bila sumnjiva cifra koja se spominje u oglasu.
"300 eura za poklon curici od 15 godina? Malo preskup poklon, to su još djeca", "Cijena poklona je itekako neprimjerena", "Ne nasjedajte, ovo sigurno nije pisao 14-godišnjak", "Previše sumnjiva priča", pisali su.
I mi smo pokušali stupiti u kontakt s osobom koja stoji iza oglasa, ali nije odgovarala na naše pozive, kao ni na poruke.
Dakle, nismo uspjeli potvrditi da je riječ o stvarnom oglasu i stvarnoj osobi.
A što ako je riječ o stvarnom oglasu? Provjerili smo i tu opciju.
Iz Udruge Pragma (udruga osnovana s ciljem promicanja, razvitka i unaprjeđenja svih aspekata socijalne i zdravstvene zaštite socijalno ugroženih i bolesnih osoba) poručili su kako su zabrinuti zbog poruke koju ovakvi slučajevi šalju djeci i mladima. Ističu da je iznos od 300 eura nerealno visok za dijete te upozoravaju da djeca ne bi smjela raditi poslove izvan zakonskih okvira, čak ni iz dobre namjere.
"Dijete od 14 godina ne treba (ne smije) kupovati poklone djevojci u iznosu od 300 eura. Visina je neprimjerna, čak i za ozbiljnije mladenačke veze, budući poruke mogu biti krivo shvaćene, a i sama bit slavlja ostaje u drugom planu", poručili su.
"Njegovanje romantičnih odnosa u toj dobi je dobro (i poželjno), a iskazivanje nježnosti mora biti prikladno godinama. Nikako ne smije biti ručak i večera izvan grada za 300 eura", dodaju iz ove udruge.
"SKUPLJA 300 EURA Objava koja je zapalila internet: Imam 14 godina, skupljam curi za poklon, evo što sam sve spreman...
Objavljuje Pragma u Srijeda, 23. srpnja 2025.
Posebno ih brine pritisak koji društvene mreže mogu stvoriti kod mladih, potičući ih na ponašanja koja nisu primjereno procijenjena ni zaštićena.
Rad maloljetnika u Hrvatskoj reguliran je strogo definiranim zakonskim odredbama koje služe njihovoj zaštiti. Djeca mlađa od 15 godina, kao i oni do 18 godina koji su još uvijek u osnovnoj školi, ne smiju biti zaposlena. Maloljetnici od 15 do 18 godina mogu raditi samo ako su završili osnovno obrazovanje i ako imaju pisanu suglasnost roditelja ili skrbnika, uz odobrenje nadležnog centra za socijalnu skrb.
Prije sklapanja ugovora o radu, poslodavac mora osigurati da maloljetna osoba prođe liječnički pregled koji potvrđuje njezinu sposobnost za obavljanje posla. Također, zabranjeno je zapošljavanje na poslovima koji mogu ugroziti zdravlje, sigurnost, razvoj ili ćudoređe maloljetnika.
Radno vrijeme maloljetnika ne smije prelaziti osam sati dnevno, odnosno 40 sati tjedno. Prekovremeni i noćni rad (od 20:00 do 6:00) strogo su zabranjeni, a pauza od najmanje 30 minuta obavezna je nakon najviše četiri i pol sata rada.
Iznimke su moguće u slučaju djece koja sudjeluju u umjetničkim, kulturnim, sportskim ili oglašivačkim aktivnostima, no i tada je potrebna prethodna suglasnost socijalne službe.